Nové přístaviště na řece Moravě: Rada města Kroměříže schválila stavbu přístaviště na Erbenově nábřeží

Rada města Kroměříže schválila uzavření smlouvy o realizaci přístaviště s Ředitelstvím vodních cest ČR (ŘVC). Projekt mimo jiné zahrnuje přípojku elektřiny a také souhlas města se stavbou na městských pozemcích. „Stavbu přístaviště na Erbenově nábřeží vedení města podporuje. Plavba po řece Moravě totiž patří k atrakcím, díky kterým je Kroměříž pro turisty zajímavější,“ poznamenal starosta Tomáš Opatrný.

Přístaviště se nachází na pravém břehu řeky Moravy. Stavba se bude skládat z pevného mola o délce 60 metrů určeného pro rekreační lodní dopravu. Zahrnuje také zmíněné vedení elektrické energie, osvětlení, kamerový systém, schodiště a přístupový chodník k molu s informačním systémem. Investorem záměru bude Ředitelství vodních cest ČR.

Kromě přístaviště ŘVC v Kroměříži plánuje i stavbu rekreačního přístavu v lokalitě u letiště nedaleko soutoku Moravy s říčkou Kotojedkou. Kotvit by v něm mělo asi 80 plavidel. Jeho stavbě by však mělo předcházet vybudování nové plavební komory u jezu Bělov na Zlínsku a s tím související propojení dvou v současné době oddělených splavných úseků stávající vodní cesty do jednoho funkčního celku. Vodní cesta nazvaná Baťův kanál by tak byla splavná až do Kroměříže.

Záměr by měl být koordinován s plánovanou cyklostezkou Trávnické zahrádky

Zastupitelé Kroměříže loni schválili požadavky, se kterými se město v souvislosti s chystanou stavbou přístavu a přístaviště obrátilo na ŘVC. Seznam vychází z veřejného projednání záměru s občany. Město v souladu s občany Trávnických zahrádek, kterých se záměr dotýká nejvíce, požaduje přemostění vjezdového kanálu – vybudování mostu pro vozidla a lávky pro pěší i cyklisty, nebo vybudování jednoho mostu, kde by byla automobilová doprava od chodců a cyklistů oddělena. Záměr by také měl být koordinován s plánovanou cyklostezkou Trávnické zahrádky, kdy by do projektu měla být zapracována stezka pro pěší a cyklisty Kroměříž – Trávnické zahrádky.

Mezi požadavky nechybí zachování přístupu směrem od města přes stávající přemostění Kotojedky, a to po celou dobu stavby přístavu, a také zajištění obousměrného provozu s možností vjezdu vozidel MHD do Trávnických zahrádek. Město žádá i prověření šířky komunikace okolo přístavu, a to ve vazbě na navrhované parkoviště a bezpečný pohyb vozidel. Za nezbytné považuje i prověření možnosti osazení protipovodňových vrat. Žádá také zajištění koordinace dopravní obslužnosti po dobu výstavby, včetně zohlednění stavu a vytíženosti komunikací, po kterých stavební stroje budou jezdit.

Přečtěte si  Uplynulo 92 let od úmrtí Tomáše Bati: Památník nabízí komentované prohlídky zdarma, město Zlín připravuje pietní akt

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*