Nové sochy Michala Gabriela zdobí park Komenského ve Zlíně

Instalace ve městě Slaný

Park Komenského ve Zlíně bude po dvou letech opět oživen novými sochami od renomovaného pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela. Po souboru bronzových šelem, žraloků a stylizovaných lidských postav se tentokrát návštěvníci mohou těšit na tři samostatné plastiky koní a jednu jezdeckou figuru. Rada města Zlína o tom rozhodla v pondělí 6. listopadu a umělec se rozhodl, že městu sochy opět zapůjčí zdarma.

Instalace se uskuteční v pondělí 13. listopadu, nové sochy zůstanou na ploše tzv. vnějšího oválu parku Komenského až do listopadu příštího roku. Dotýkat se vystavených děl není zakázáno, ale jejich poškození je trestným činem. Na sochy a jiné umělecké instalace je rovněž zakázáno vstupovat.

„Michal Gabriel použil při tvorbě nevšední techniku. Jedná se o bronzové odlitky se souvislou strukturou prohlubní, které vytvářel skořápkami od vlašských ořechů. Vypůjčené sousoší nahradí současnou instalaci na stejném místě, přičemž půjde o třetí variantu sousoší v pořadí. V roce 2021 se jednalo o soubor s názvem MISE, loni se sousoší změnilo a doplnilo žraloky,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu a školství Martina Hladíková.

Gabrielova díla mají ve Zlíně ohlas odborné i laické veřejnosti. Vůbec poprvé zde pod širým nebem vystavoval už v roce 2019. Tehdy před zámkem instaloval sedm metrů velkého a šest a půl tuny těžkého kovového žraloka.

Třiašedesátiletý Michal Gabriel je bývalým děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Absolvoval SUPŠ v Praze a AVU v Praze, obor Sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 je docentem na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 obdržel za svoji tvorbu prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2009 byl jmenován profesorem. V roce 2018 získal hlavní cenu na německém festivalu Nord Art Büdelsdorf. Mezi nejzásadnější Gabrielova díla patří okřídlený levhart, který stojí u vchodu do prezidentské kanceláře na pražském Hradě. Nepřehlédnutelný je rovněž jeho anděl, jenž zdobí střechu Bankovního domu v Ostravě.

Autor: red Zdroj a foto: Město Zlín

Související články

Přečtěte si  Blýská se chátrajícímu pivovaru Vyškov na lepší časy? Areál navštíví i ministr zemědělství

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*