Nůžky mezi první a druhou ligou otevírají čím dál víc, uvědomuje si Tomáš Požár

Pokud se nestane nic nečekaného, tak se fotbalisté Zbrojovky Brno vrátí po roce ve Fortuna národní lize zpátky mezi elitu. Sportovní ředitel Zbrojovky Tomáš Požár však ještě nepropadá předčasné euforii.

Zbrojovka suverénně vládne tabulce. Tým trenéra Dostálka má v čele soutěže desetibodový náskok a kráčí k návratu do Fortuna ligy. „Přáli jsme si to, měli jsme takové ambice,” řekl pro zpravyzmoravy.cz sportovní ředitel klubu Tomáš Požár. 

S podzimem u vás musí panovat spokojenost. Je to tak?

Hned na začátku jsme vyhlásili, že chceme zpátky a snažili jsme se udělat, co jsme mohli. Výsledkově se to povedlo, jsme první a máme náskok, ale ještě náš čeká těžké jaro. Není čas na oslavy, sezona totiž neskončila. Musíme se zkoncentrovat na zbylou část ročníku. 

Hodně bodů jste vyválčili v závěrech zápasů. Ukazuje to na velkou sílu týmu? 

Těch důvodů je asi víc. Tým je nějak vedený a má ambice vyhrávat. Trenéři hráče tlačí, aby si věřili do poslední chvíle, navíc máme hodně ofenzivních hráčů. Je tam i kus štěstí, jsme rádi, že si našlo i nás. 

Několik duelů jste ale ztratili. Které ztráty vás trápí nejvíc? 

Někdy jsme měli jiný herní zájem, ale to je spíše otázka na trenéry. Každopádně máme tolik bodů, jako ve druhé lize už dlouho nikdo neměl. Ovšem i podzim ukázal, že hodně hráčů má stále na čem pracovat. Nebylo to bez chyb. Teď náš čeká dlouhá příprava, která bude delší, než bychom si přáli. Ale zase máme dostatek času na to, abychom některé činnosti posunuli na lepší úroveň. 

Jak moc je pro vás důležitý Jakub Řezníček? 

Zhodnocuje úsilí hráčů a klubu. Zaslouženě je nejproduktivnějším hráčem. Na začátku mu chyběla herní praxe, dva tři zápasy trošku trvalo, aby si všechno navnímal a po zranění získal herní praxi, naštěstí ji ale našel rychle. Ve vápně je silný, jde si nechat ublížit a gól chce dát za každou cenu, což ho odměnilo. Navíc měl okolo sebe hráče, kteří mu připravili ideální servis. Sešlo se toho víc a já doufám, že bude takto připravený i na jaro. Snad mu vydrží zdraví i palebná síla. 

Jakub Řezníček dopomohl Zbrojovce na čelo tabulky po podzimu 10 brankami a 5 asistencemi

Jak to vypadá s Pavlem Zavadilem? 

Byl zraněný, teď se dává dohromady. Uvidíme, jak na tom bude. 

Co říkáte na konkurenční Líšeň? 

Přečtěte si  Kronus podepsal tříletou smlouvu ve Zbrojovce, zůstává také Granečný

Nějaké jejich zápasy jsem viděl. Mají poctivé a pracovité hráče, což je odměňuje. Mají hodně bodů, jsou blízko nás, ale my se díváme sami na sebe. 

Co vůbec říkáte na kvalitu druhé ligy? 

Jsou tam rozdíly. Něco je povedenější, něco ne. Zápasy mají dynamiku, někdy je to boj o prostor. Podle mě se nůžky mezi první a druhou ligou otevírají čím dál víc. Když pak jdete z druhé ligy do první, je to velký náraz. První liga se vzdaluje a bude čím dál těžší, aby se v ní prosadili hráči z druhé ligy. Jsou tady šikovní kluci, ale ligová konkurence je veliká. 

Někdo říká, že máte takový náskok jen díky tomu, jaká je kvalita soutěže. Co si o tom myslíte? 

Moc bych se k tomu nevyjadřoval. Je to soutěž a v žádné soutěži není jednoduché každý týden vyhrávat. Musíte překonávat překážky. Neřekl bych, že vedeme díky tomu, že zbytek soutěže nestojí za nic, to si liga nezaslouží. Je to znehodnocení toho, o co se hráči a trenéři pokouší. 

Budete v zimě posilovat? 

Vždy přemýšlíte o tom, jak kádr oživit. I my se v zimě budeme snažit přivést hráče, kteří by nás měli posunout dál. Nějaké změny směrem dovnitř i ven proběhnou. 

Je vidět, že se o postup dokážete porvat i bez několika klíčových hráčů, kteří v létě odešli… 

Odešli ti, kteří měli potenciál a perspektivu. My jsme jim umožnili, aby neztratili konfrontaci s první ligou. Pachlopník i Růsek pro nás byli hodně důležití a měli kvalitu. Fila toho tolik nenahrál, ale bylo na něm vidět, že mu nebude trvat dlouho, než se v prostředí velkého fotbalu zadaptuje. Dalo se čekat, že ho někdo bude chtít. Našli jsme je, vychovali a pak zhodnotili. To je proces, jakým se kluby, jako jsme my, snaží pracovat

Autor: resp Foto: FC Zbrojovka Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*