O Olomouc mají turisté zájem. Počet ubytovaných hostů vzrostl o víc jak třetinu

Olomouc se těší rostoucímu zájmu návštěvníků. Statistiky za první půl roku ukazují, že počet ubytovaných hostů ve městě se ve srovnání s rokem 2022 zvýšil o 37,4 procenta. Dokonce i počet přenocování vzrostl, a to o 39,9 procenta. Tyto čísla ukazují, že Olomouc již překonala dobu před pandemií covid-19 a stále více lidí si vybírá toto krásné historické město jako svůj cíl cestování.

Celkově od začátku roku do konce června podle dat Českého statistického úřadu v olomouckých hotelech a penzionech přenocovalo 108 163 hostů, z toho 74 019 z Česka a 34 144 ze zahraničí, který ve městě strávili 210 624 nocí. „Pokud se podíváme podrobněji na počet přenocování, tak téměř čtyřicetiprocentní nárůst určitě povzbudil ekonomiku nejen ubytovacích zařízení,“ je přesvědčený náměstek primátora pro cestovní ruch a kulturu Viktor Tichák.

Vedou Slováci a Poláci

Nejvíce zahraničních návštěvníků do Olomouce v prvním pololetí roku přijelo ze Slovenska, dále pak z Polska a Německa. Na čtvrtém místě se objevili hosté z Rakouska, následují Ukrajinci, Italové a Maďaři.

Ke zvýšení návštěvnosti Olomouce navíc došlo i ve srovnání s obdobím před pandemií covidu. Počet ubytovaných hostů ve srovnání s rokem 2019 vzrostl, a to o více než 10 procent, počet přenocování o 30 procent. Průměrná délka přenocovaní u ubytovaných hostů v porovnání s rokem 2019 stoupla z 1,65 noci na 1,95 noci v roce 2023.

„Na těchto počtech se aktuálně více podílejí domácí turisté. Těch zahraničních je zatím o deset procent méně ve srovnání s dobou před pandemií. Ztráta se ale postupně snižuje,“ objasnila vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Lucie Bartovská.

Autor: red Zdroj a foto: Město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*