O závlahu stromů v suchém létě se v Uherském Hradišti postarají speciální vaky

Zavlažovací vaky pro mladé výsadby
Zavlažovací vaky pro mladé výsadby

Suchá a horká léta si každoročně berou za oběť mnoho stromů nejen v lesích, ale také ve městech. Ta se právě výsadbou stromů snaží snižovat teplotu v ulicích. Výsadba stromů je však komplikovaná právě proto, že mladé stromky jsou na sucho nejcitlivější a mnoho jich ještě mladých usychá. V Uherském Hradišti můžete spatřit stromy, které mají u svých kmenů připevněny speciální zavlažovací vaky. Ty mají tu výhodu, že voda z vaků nikam neodtéká a vsakuje přímo ke kořenům stromů.

Město Uherské Hradiště v loňském roce nakoupilo zatím 30 zavlažovacích vaků TREEGATOR určených k závlaze stromů. Vaky mají obsah 57 litrů a po jejich naplnění dochází k velmi pomalému vytékání vody, takže jejich vyprázdnění trvá 5 – 9 hodin.  Samotné naplnění je velmi rychlé a snadné (během 3 minut) a díky efektivitě využití vody  je možné snížit frekvenci zálivky.

„Četnost zálivky je volena podle aktuálního vývoje počasí a plnění vaků provádí na základě objednávky některá ze zahradnických firem, se kterými spolupracujeme, podle jejich momentální vytíženosti,“ sdělil místostarosta města Čestmír Bouda.  Pořizovací cena 1 vaku byla  630 korun.

Nakoupené vaky jsou určeny výhradně pro mladé stromy s průměrem kmene do 8 cm. Jejich použití se hodí zejména tam, kde se v jedné lokalitě nachází početnější nové výsadby stromů. „Z tohoto důvodu byly instalovány do lipové aleje, která byla vysazena ve Štěpnicích,“ upřesnil místostarosta Bouda.

V případě, že se použití vaků osvědčí, bude město uvažovat o jejich instalaci k novým výsadbám stromů ve větším měřítku.

Autor: red Zdroj a foto: mesto-uh.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*