Obchodní družstvo Tempo od dubna zruší nedělní prodej. Lidem chce dopřát více času na rodinu

Obchodní družstvo Tempo plánuje od začátku dubna zavřít plošně své prodejny v neděli. Družstvo provozuje téměř 100 prodejen na severní Moravě a ve Slezsku. Cílem je umožnit zaměstnancům trávit více času s rodinou. Družstvo předpokládá letos pokles tržeb o 25 milionů korun. Zrušení nedělního prodeje bude Tempo ve vybraných prodejnách zákazníkům kompenzovat prodloužením sobotní otevírací doby.

Plošným zavřením prodejen v neděli se obchodní družstvo Tempo stává prvním maloobchodním subjektem s obratem nad jednu miliardu korun, který se v Česku k tomuto kroku odhodlal. „Svých zaměstnanců si vážíme a ctíme skutečnost, že v neděli by měl člověk trávit svůj čas s rodinou. Chceme tuto možnost dopřát i našim prodavačům a prodavačkám. Jsou to v drtivé většině ženy manželky, matky či babičky. A protože podnikáme v poměrně silné katolické oblasti, jedná se často o věřící osoby, které se díky uzavření prodejen budou moci bez problémů zúčastnit i nedělní mše,“ sdělil předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra.

Pokles tržeb se platů zaměstnanců nedotkne

Družstvo se k tomuto kroku odhodlalo i přes skutečnost, že mu nejspíše poklesnou tržby, zároveň nehodlá své zaměstnance i přes zavření obchodů krátit na mzdě. „Nedělní prodeje tvoří 7 procent celkových tržeb. Dle našich odhadů by uzavření prodejen v tento den mělo výslednou hodnotu ovlivnit zhruba ze 30 procent. Celkový pokles tržeb proto nyní odhadujeme na zhruba 25 milionů korun v tomto roce,“ uvedl Jan Sůra. Plánovaný pokles chce přitom minimalizovat také prodloužením otevírací doby v sobotu ve vybraných prodejnách.

Družstvo zároveň věří, že pokles tržeb bude pouze dočasný a situace se za nějakou dobu stabilizuje. „I když je tato prognóza poměrně nejistá, i tak jsme se k tomuto kroku odhodlali. Věříme, že to ocení nejen kolektivy prodejen a jejich rodiny, ale s pochopením to snad přijmou i naši zákazníci,“ doplnil Sůra. Klíčová podle něj bude také výkonnost kolektivů prodejen, aby nedělní výpadek tržeb zvládly dostatečně vykompenzovat ve zbylých dnech.

Přidají se i další obchodníci ?

Tempo plánuje pro nedělní uzavření prodejen i několik výjimek, jako jsou například bronzové, stříbrné a zlaté neděle před Vánoci, kdy je otevření obchodů už tradicí. Sůra věří, že se k tomuto záměru v budoucnu přidají i další obchodníci. „V mnoha vyspělých zemích je zavření obchodů v neděli standardem. Samozřejmostí to bylo i v Česku, Teprve až příchod zahraničních řetězců nás donutil se změně situace přizpůsobit, abychom těžké konkurenční časy přežili,“ řekl předseda obchodního družstva Tempo.

Přečtěte si  Před 25 lety zasáhla Moravu ničivá povodeň. Zavzpomínejte u dobových snímků

Podle něj je nyní vhodný čas ke změně i kvůli tomu, že se o možném nedělním uzavření obchodů diskutuje i na nejvyšší politické úrovni. Tempo proto chce jít příkladem a být průkopníkem narovnávání zaměstnaneckých podmínek na českém trhu. „Je legrační, že nejvíce se plošnému uzavření prodejen v neděli a dalších svátcích brání zejména zahraniční obchodní řetězce, které ve svých mateřských zemích v neděli zavřeno mají,“ doplnil Sůra.

Krok podporuje i družstvo CBA

Již dříve prosazovalo plošné uzavření prodejen v neděli také Družstvo CBA, které je partnerským subjektem Tempa. „Omezení nedělního prodeje by mělo z našeho pohledu platit plošně pro všechny subjekty na trhu a ideálně by mělo být i legislativně ukotveno. Ostatně podobně je tomu v sousedním Německu, Rakousku či Polsku, ale také ve zhruba deseti dalších zemích v Evropě,“ řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák.

Obchodní družstvo Tempo vzniklo v roce 1951, v loňském roce jeho tržby dosáhly výše 1,322 miliardy korun. Součástí družstva je celkem 97 prodejen potravin a dalšího zboží denní potřeby a také – elektra, průmyslového zboží či stavebnin. Tempo má také vlastní logistické centrum, aktuálně zaměstnává okolo 700 lidí a sdružuje zhruba 7000 členů. Obchodní družstvo Tempo je také členem Svazu Českých a Moravských spotřebních družstev a členem družstva CBA.

Autor: red Zdroj a foto: OD Tempo

Podporujete zrušení nedělního prodeje ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*