Obchvat Frýdku-Místku je v provozu, zatím první část

Obchvat má odvést tranzitní dopravu a ulevit centru Frýdku-Místku, kudy denně projede čtyřicet tisíc aut.

První auta projela obchvatem Frýdku-Místku. Silničáři otevřeli pětikilometrovou část I. etapy, která navazuje na D56 od Ostravy a D48 od Příbora. Zbytek úseku blokuje žaloba Dětí Země.

Významný okamžik pro dopravně zatížené město nastal po třech desítkách let od prvních příprav výstavby. „Moc děkujeme všem, kteří napomohli ke zdárnému dokončení. Už otevření pětikilometrového úseku je pro nás velkou úlevou. Je to první krok, který skutečně pomůže. Dneškem jsou objízdné ulice Beskydská a Frýdlantská, rozdíl pocítí také obyvatelé sídliště Riviera,“ uvedl při otevírání obchvatu primátor Petr Korč.

Frýdek-Místek patří mezi místa zatížená tranzitní a kamionovou dopravou. Centrem města na moravskoslezském pomezí denně projede na čtyřicet tisíc automobilů. Kompletní zprovoznění obchvatu má současnému stavu výrazně ulevit.

„Velmi se těšíme na další části, které budou zprovozněny. Dojde tím k odstranění tranzitní dopravy z Frýdku-Místku. Ceníme si všech, kteří pomohli překonat všechny překážky na této stavbě,“ doplnil náměstek primátora Jakub Míček, který má obchvat v gesci.

Spuštění obchvatu v plném rozsahu bude mít zásadní vliv na zklidnění dopravy nejen v centru Frýdku-Místku. Záměrem vedení města je vrátit Hlavní třídu, nyní nejfrekventovanější komunikaci ve městě, občanům a zároveň ji zachovat obslužnou a plně průjezdnou.

Tiskový briefing před otevřením první části obchvatu

ŘSD: Chceme zbytek obchvatu do konce roku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které stavbu obchvatu realizuje, zprovoznilo část I. etapy o dva měsíce dříve oproti domluvě se zhotovitelem. „Pustili jsme vozidla již teď, tak aby prázdninová dopravní špička mezi Ostravou a Beskydy směřovala na obchvat, což částečně městu uleví,” sdělil generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Dopravní situace ve Frýdku-Místku je podle něj nepřijatelná a lidé na řešení dlouhodobě čekají. “Jde o první střípek mozaiky obchvatu, který se v rámci přípravy potýká s obrovskými problémy a soudy. Postupně střípky skládáme,“ dodal Mátl.

O sporu s ekologickými organizacemi jsme psali v tomto článku.

Silničáři nyní čekají na stavební povolení, které bylo kvůli žalobě spolku Děti Země znepravomocněno. K možnosti dokončení I. etapy je potřeba, aby opět nabylo právní moci. Pokud se tak v červenci stane, bude podle vedení ŘSD zbylý úsek I. etapy spuštěn v září. II. etapa, která bude automobily vyvádět ve směru na Český Těšín a Polsko, má být podle silničářů hotová do konce roku, a to prozatím ve dvou pruzích.

Zdroj: město Frýdek-Místek, ŘSD, foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*