Obchvat Frýdku-Místku v provozu do konce roku, slíbil ministr Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (vlevo) a primátor Frýdku-Místku Petr Korč

Stavbu obchvatu Frýdku-Místku provázejí velké komplikace. Soud zrušil jeho stavební povolení. Přesto bude do konce roku v provozu, byť v omezeném režimu. Přímo na místě to slíbil ministr dopravy Martin Kupka.

Otazník nad pokračováním ve výstavbě obchvatu Frýdku-Místku letos zapříčinila dvě rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který uznal námitky spolku Děti Země. Spolek si stěžoval, že Krajská hygienická stanice v Ostravě nedostatečně popsala způsob měření hlučnosti. Soud následně znepravomocnil dvě stavební povolení z obou etap výstavby, která stále uznána nejsou.

První etapa obchvatu města vedoucí od Ostravy a Příbora po výpadovku na Frýdlant nad Ostravicí je téměř hotova. Termín otevření úseku však rozhodnutí soudu nijak významně neovlivnilo a má být spuštěna v plném rozsahu letos v červnu.

Druhá etapa, kde situaci navíc komplikuje sesuv půdy, by měla být alespoň částečně v jedné polovině v provozu do konce roku. V současné době tam probíhají nezbytné práce, které míří k zajištění stavby. „Co se týče druhé etapy, tam je větší svízel. Dojde ke zpoždění, ale i tak namísto čtyř pruhů v letošním roce zprovozníme alespoň dva,“ uvedl ministr Kupka a přislíbil, že napadené měření hluku bude dodáno.

Čekáme na obchvat jako na smilování

„Jsme rádi za příslib ministra, že na tom, aby byla stavební povolení pravomocná, ministerstvo dopravy pracuje, a tím zkracuje mezitermíny na nejkratší dobu. Těšíme se, že se co nejdříve podaří ministerstvu vyřídit stavební povolení pro obě části,“ řekl náměstek frýdecko-místeckého primátora Jakub Míček, který má obchvat za město v gesci. Podle něj je zásadní, aby byl obchvat v provozu v celé délce stavby v co nejkratším termínu. Frýdek-Místek je na něj ostatně čeká už tři dekády.

„Chceme, aby se vše hýbalo rychle kupředu, proto jsem se vzdal práva odvolání jednoho z rozhodnutí soudu, aby byly lhůty co nejkratší. Frýdkem-Místkem projíždí druhé největší množství kamionů v Moravskoslezském kraji a občané tím velmi trpí. Čekáme na obchvat jako na smilování, že se konečně budeme moct pustit do úpravy Hlavní třídy, kterou chceme vrátit lidem,“ doplnil primátor Petr Korč.

Přečtěte si  O víkendu se kvůli nutné údržbě zcela uzavře Jihlavský tunel

Výstavbu obchvatu města realizuje stát prostřednictvím státního podniku Ředitelství silnic a dálnic. Dva nové mosty na obchvatu města nechal vybudovat Frýdek-Místek. Obě etapy obchvatu mají celkem 8,5 km. Na jedné straně se obchvat napojí na dálnici D48 ve směru na Český Těšín a Polsko a na druhé straně na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Příbora. Významně se tak uleví dopravou přetíženému městu.

Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*