Objev záhadného hrádku u Blanska zůstal mimo pozornost, změnili to místní

Nová informační tabule s jedním ze spolutvůrců Vladimírem Novotným

Šťastná náhoda vedla před třemi lety k objevu dosud zcela neznámého hrádku na území Klepačova, který je součástí Blanska. Odhalení skryté středověké památky zprvu nevyvolalo velký ohlas. Změna přišla až díky aktivní propagaci od místních. Nedávno také vztyčili informační panel.

Na první pohled jde o běžný kus lesa, vnímavý pozorovatel krajiny si ale hned všimne uměle upraveného terénu. Místo nedaleko statku Samsara u Blanska-Klepačova totiž skýtá zbytky dávné fortifikace. Památkář Jan Štětina před časem zjistil, že jde o místo, na němž se od 13. století tyčil hrádek. Jeho posádka patrně střežila cestu, po které se dovážela železná ruda z oblasti Moravského krasu.

Objev hned nevyvolal velký rozruch, dokonce spíše unikl pozornosti. Změnit se to rozhodli zdejší patrioti, kteří zahájili propagační činnost. Díky podpoře od vedení města na konci září na místě objevu instalovali naučnou tabuli o klepačovském hrádku. “V budoucnu k němu vybudujeme turistickou stezku. Jsme moc rádi, že se nám daří odkrývat i málo známou, a přesto zajímavou historii Moravy,” řekl už dříve deníku Právo spolutvůrce informační cedule Vladimír Novotný (Volba pro Blansko), který je rovněž členem komise rady města pro zájmové činnosti a kulturu.

Moravský kras skrývá tajemnou historii

Podle něj hluboké lesy Moravského krasu ukrývají nejedno překvapení. Oplývají množstvím zaniklých osad a tvrzí. Samotná oblast sloužila již za časů velkomoravské říše jako zdroj železa. Samotný klepačovský hrádek byl dřevěnou pevností, po níž zbyly jen terénní nerovnosti a úlomky keramiky. Dobře rozpoznatelné jsou pozůstatky obranného valu i návrší, na němž stávala hradba. Pod tvrzí se nacházela hospodářská stavení.

Na počest objevu nového člena velké rodiny moravských hradů, hrádků a tvrzí vznikla i minisérie magnetek. Autorkou je Iveta Janoušková z Letovic. Magnetky nesou znak obce Klepačov (dnes místní část Blanska), vlajku Moravy a klepačovský hrádek. “Rok 2018 značí objevení, 2021 nainstalování infopanelu a tedy začátek propagace tohoto nového moravského hrádku,” vysvětlil na závěr Novotný.

Přečtěte si  Třímetrový model plachetnice nebo jízdy historickými vlaky. Flora Olomouc nabídne o víkendu atraktivní program nejen pro modeláře

Autor: pjk, foto: Vladimír Novotný

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*