Obliba adventní Moravské hvězdy stoupá

Byla to procházka, jako každý rok. V očích a mysli slavnostní nálada, venku tma a čerstvo. Děti se těšily na každoroční vycházku před štědrovečerní večeří. Je přece potřeba nechat Ježíškovi prostor, aby mohl v klidu přinést dárky. A trochu pohybu o svátcích hojnosti taky neuškodí. Vyrazili jsme kupředu a procházeli ztemnělými ulicemi, které rozjasňovalo jen světlo pouličních lamp a světýlka z domů tvořících ulici. V zahrádce svítil sob se sáňkami, střechy a okna byla lemována řadou světel, ale nejvíce bylo stromků rostoucích v předzahrádkách ozdobené buď jen světýlky a někde i ozdobami. Děti se nestačily rozhlížet, oči jim zářily odrazem světel. Až u jednoho domu jsme viděli nad vjezdem viset velkou červenožlutou Moravskou hvězdu. Jen letmý pohled do ulice stačil na to, aby vás zaujala. Zářila jako nic jiného v okolí a pouliční lampa naproti hvězdy v jejím světle vypadala, že co chvíli zhasne. Nikdy jsme takovou hvězdu neviděli. Ale byla krásná. A stále je! Chodili jsme se na ni pak dívat každý rok o štědrovečerní vycházce před večeří.

Odkud se vzala? Kdo ji vymyslel? Z čeho je udělaná? Co to vlastně vůbec je? ….. spousta otázek se nám honila hlavou. Jasné světlo hvězdy jako by zvalo k návštěvě domu, na kterém zářila. Až o několik roků později jsem zjistila, že se jedná o Moravskou hvězdu a zeptala jsem se majitele domu, kde Moravská hvězda visí.

Co Vás k Moravské hvězdě přivedlo?
Moravskou hvězdu jsem poprvé viděl na budově kostelíka na Zelené hoře od Santiniho a zaujala mě svým vzhledem. Tehdy jsem nevěděl, že jde o Moravskou hvězdu. S ní a s její historií jsem se seznámil v okamžiku, kdy jsem zjistil, že v Americe zdobí vánoční stromky touto vánoční hvězdou. To mě překvapilo. Na internetu jsem našel mnoho článků, věnující se historii Moravanů (Moravské církve). Součástí jejich historie je i Moravská hvězda. A tak se Moravská hvězda stala součástí mé adventní výzdoby a visí již mnoho let na stejném místě na mém domě.

Co pro Vás Moravská hvězda znamená?
Moravská hvězda je pro mě symbolem jakési sounáležitosti s místem kde žiji já i má rodina a zároveň je pro nás symbolem Adventu a sváteční pohody.

Mají Moravskou hvězdu všichni ve Vaší rodině? … myslím tím širší rodinu.
V minulých letech jsem rodinu obdaroval Moravskou hvězdou jako vánočním dárkem a v čase Adventu svítí v jejich domovech.

Reagovali na hvězdu i vaši sousedé nebo lidé z blízkého okolí, když jste ji prvně rozsvítil na domě?
Z reakcí sousedů vím, že se Moravská hvězda lidem líbí. Mnoho mých přátel a známých si Moravskou hvězdu pořídilo také. Ale u nás na ulici, zůstávám jediným komu tato hvězda svítí.

Hvězda vypadá, že je z papíru … je to tak?
Moje Moravská hvězda je z plastu, odolá nepříznivému počasí a při správném zacházení vydrží dělat radost neomezeně dlouho. Vyrábí se i z papíru k použití v interiéru. Viděl jsem, že Moravskou hvězdu dokonce použil designer k osvětlení interiéru jako hlavního svítidla v místnosti. Musím říct, že to bylo moc pěkné.

Hvězda mi připomíná tak trochu kometu. A právě proto mi přijde tak originální, když ji vidím rozsvícenou. Je to neobvyklá ozdoba našich domovů a je velká škoda, že není vidět ve více domácnostech nebo na veřejných místech, i když se stále více dostává do povědomí obyvatel. V době, kdy si všichni zkrášlujeme svoje domovy a snažíme se být originální je Moravská hvězda nejen krásná, ale nese s sebou i něco z naší kultury, z místa, kde žijeme. Nese s sebou „naši duši“.

Tak doufám, že bude k vidění stále více a její jas nám ve tmě ukáže cestu, kudy mohou vést bezpečně naše kroky.

Na stránce moravskahvezda.eu se můžete dočíst více o historii Moravské hvězdy a také si hvězdu objednat. O Moravské hvězdě jsme také už psali, Moravská hvězda. Popularita této vánoční ozdoby stoupá, málokdo ale zná její správný název a Moravská hvězda. Původně geometrická pomůcka, dnes o adventu září po celém světě.

Autor a foto: VIVY

Doporučujeme

3 Comments

  1. Zajímavý je například časosběrný videozáznam z tradiční montáže velké moravské hvězdy na střeše nemocnice Wake Forest Baptist Medical Center ve městě Winston-Salem ve státě Severní Karolína. Mrkněte na adresu https://www.youtube.com/watch?v=LVkCcvuC1rI. Město Winston-Salem má asi 240 tis. obyvatel a leží na půli cesty mezi Washingtonem a Atlantou.

      • Ano, díky za odkaz v mapě. Možná se sluší i doplnit, že jižní starší část města Winston-Salem založili Moravští bratři, kteří mu dali na přání svého nejvýznamnějšího podporovatele Mikuláše Ludvíka Zinzendorfa název Salem – s významem v moravštině – Za mír. V první tamní osadě zvané Bethabara (podle místa křtu Ježíše v Jordánu, založené přesně 17. listopadu 1753 – příští rok tedy máme na tzv. “Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva” malé kulatiny – 270 roků) dodnes stojí jako kulturní památka původní kostelík Moravanů (viz https://historicbethabara.org/). Osada Bethabara je taky místem úmrtí jednoho z prvních exulantů z Moravy – Matouše Stacha (*14.2.1711 Mankovice, Morava, +21.12.1787 Bethabara, Severní Karolína, z rodné Moravy odešel pro náboženský útisk ve svých 17 letech).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*