Obrazem: Jihlava zná výslednou podobu Horácké multifunkční arény. Mění barvy jako chameleon

Jihlava Horácká multifunkční aréna
Nová hala bude sloužit sportu i kultuře. Má být součástí budovaného kampusu v centru Jihlavy.

Radu města Jihlavy dnes architekti seznámili s výslednou podobou vzhledu připravované Horácké multifunkční arény. Vnější fasádu haly navrhují vyrobit z cenově méně náročných kovových probarvených desek. Celková cena projektu může přesáhnout 800 milionů Kč, informovalo město v tiskové zprávě.

Nová hala mění barvy jako chameleon

Hala s korunou ježka, okna ve fasádě, průchody do parku i do studentského areálu, jednoduché a velmi rychlé přestavby uvnitř haly na koncerty nebo jiné sporty a citlivé zasazení do centra Jihlavy. Taková má být Horácká multifunkční aréna, která se má stát důležitým kulturně sportovním centrem celé západní Moravy.

Podle architektů Chybíka a Kryštofa bude objekt měnit barvy jako chameleon od stříbrné přes šedo červenou až po červenou barvu podle toho, odkud se na něj budeme dívat. Koncertní pódia budou orientována směrem k parku, parkování pod halou bude ústit z ulice Jiráskova. To jsou základní obrysy dopracované studie Horácké multifunkční arény, kterou schválila Rada města Jihlavy.

Sportovně-kulturní kampus oživí centrum města

„Nejde o hokejovou halu ale o velmi důležitou multifunkční součást sportovně kulturního kampusu, který navazuje z jedné strany na park v centru města a z druhé strany na studentský areál. Výrazně tím upravíme a oživíme centrum Jihlavy.“ Uvedl projektový manažer a radní Jihlavy David Beke.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová zdůraznila, že hala se nebude stavět pro pár vyvolených provozujících jeden z nejdražších sportů. „Je budovaná jako součást kulturně sociálního klastru. Hrát se v ní bude nejenom hokej, ale také tenis, basketbal, házená a další sporty i na nejvyšší úrovni. A samozřejmá tady bude organizace mnoha kulturních akcí ročně,“ zdůraznila primátorka.

Jako skvělé oživení centra halu vnímá také náměstek Martin Laštovička: „Červené barvy v tomto pojetí bych se nebál, červená nás provází na místě stadionu i nyní a pororošt bude podobný jednak současné cihelné stavbě stadionu i sousední administrativní budově bývalého „Kremlu“, kde je červená mnohem výraznější,“ uvedl Laštovička.

Problémů s parkováním se radní Jihlavy nebojí. „Jako všechny důležité cíle v centru města bude i hala dobře dostupná pěšky a městkou hromadnou dopravou a dostane do centra města i návštěvníky Jihlavy, což může výrazně pomoci místním obchodníkům a živnostníkům,“ myslí si náměstek primátorky Petr Ryška.

Přečtěte si  Politici z Moravy oslavili 1200 let Moravanů, v zemské sněmovně podepsali deklaraci

Vedení Jihlavy chce snížit cenu

Radní diskutovali také o úsporách jednoho z nejdražších jihlavských projektů. „Hala nás zatíží a omezí investice na 5-6 let, ale pak nám bude desítky let ekonomicky pomáhat. Je moc dobře, že bude v centru města,“ myslí si náměstek primátorky Vít Zeman.

Představené vizualizace se líbily všem jihlavským radním a vyzvali projektový tým, aby se nyní zaměřil i na možnosti úspor. „Vítám představený přístup k estetice a funkci celého areálu a jsem spokojená s jeho koncepcí a připraveností pro kulturní akce. Kultura patří do centra města,“ komentuje studii také radní Silvie Čermáková. Radní Daniel Škarka navrhl, aby se projektanti zamysleli kvůli nastupující ekonomické krizi také nad případnou etapizací výstavby.

Zda cena projektu přesáhne miliardu nebo se udrží pod 800 miliony, se ještě neví. „Částku bylo zatím obtížné určit, protože jsme se pohybovali v úrovni soutěžní rozpracované studie, kde mohou odhady oscilovat nahoru i dolů třeba o dvacet procent. Nyní je studie u konce a přestože bude stanovení ceny náročné a pořád ještě hodně orientační, vnímáme to jako důležitý okamžik, kdy se o to musíme pokusit a přiblížit se tak více reálnému odhadu nákladů. Sestavujeme tým rozpočtářů a v následujících týdnech na tom budeme intenzivně pracovat a na základě zjištěných závěrů budeme případně hledat možnosti úspor.“ uvedl radní Beke.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*