Obrazem: Nově objevené dómy v Moravském krasu uchvacují působivou výzdobou. Veřejnost se do nich nepodívá

Speleologové v Moravském krasu objevili nové rozsáhlé podzemní prostory poblíž Punkevních jeskyní. Jedná se čtyři jeskynní dómy, které svou výzdobou snesou srovnání se slavným Masarykovým dómem, který je součástí prohlídkové trasy Punkevních jeskyní a každoročně ho obdivuje na 200 000 návštěvníků z celého světa.

Nově objevené prostory se nacházejí přibližně v polovině cesty mezi Macochou a Kateřinskou jeskyní. Jde o výsledek systematického výzkumu, jehož cílem je, mimo jiné, objevit propojení Punkevních jeskyní s Kateřinskou jeskyní. Objev nových prostor v této oblasti jeskyňáři očekávali. „Geofyzikální měření, které probíhalo v 80. letech minulého století, ale i naše, nazvěme to proutkaření, nám dalo vědět, že tam něco bude, že tam jsou nějaké zlomy a tektonické poruchy na kterých mohly tyto jeskyně vznikat,“ poodhalil pro Český rozhlas prvotní impulz k výzkumu speleolog Michal Šenkýř ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras.

Objevitelé byly odměněni bohatou krápníkovou výzdbou

Jeskyňáři svou cestu k objevu zahájili odtěžením zeminy ve Skleněných dómech, což jim otevřelo cestu do chodby s několika propastmi, kterými se jako vůbec první lidé slanili do doposud neznámých dómů. Největší z nich podle Šenkýře měří pět krát 10 metrů a je vysoký 25 metrů. Nové prostory navíc oplývají velice bohatou krápníkovou výzdobou. Tu však veřejnost zřejmě nikdy na vlastní oči neuvidí, protože nově objevené prostory jsou velice těžce přístupné. O názvech dómů se ještě nerozhodlo.

V Moravském krasu se nachází přes 1100 jeskyní. Z toho pět je veřejnosti přístupných. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a návštěvníci vstupují i na dno propastí Macocha. Nejrozsáhlejší je pak systém Amatérské jeskyně dlouhý přes 40 kilometrů, který je však veřejnosti nepřístupný. Přestože je Moravský kras jedno z nejprobádanějších krasových území a světě, stále je v něm ještě mnoho „bílých míst“ a nové objevy ještě jistě můžeme očekávat.

Autor: red Foto: ZO 6-20 Moravský kras: J.Kunc, J.Švehla

Související články

Přečtěte si  Vodohospodáři opravují Baťův kanál u Sudoměřic. Očekává se další úspěšná plavební sezóna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*