OBRAZEM: Nové vlaky Moravia dorazí na jih Moravy do konce příštího roku

Nové vlaky Moravia budou v majetku Jihomoravského kraje.

Celkem 37 elektrických železničních jednotek se zapojí do osobní vlakové dopravy na jihu Moravy. Novými vlaky se první cestující budou svezou od začátku roku 2023.

Nízkopodlažní vlaky Moravia si v pátek v prostorách zkušebního železničního okruhu Velim v Cerhenicích poprvé otestovali představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Janem Grolichem. Na okruhu jsou testovány železniční jednotky od všech výrobců železničních vozidel na světě.

“Z uvedeného počtu bude 31 jednotek čtyřdílných o kapacitě 333 sedadel a šest dvoudílných o kapacitě 146 sedadel. Vlaky budou dosahovat maximální rychlosti až 160 km/h,” informovala tisková mluvčí kraje Alena Knotková. S jejich provozem se podle nepočítá zejména na páteřních linkách S2 (Křenovice – Sokolnice – Brno – Blansko – Skalice nad Svitavou – Letovice – Březová nad Svitavou) a S3 (Níhov – Tišnov – Brno hl.n. – Vranovice – Šakvice – Hustopeče / Tišnov – Brno hl.n. – Židlochovice).

Vlastní vlaky díky štědré evropské dotaci

Finanční objem celého projektu přesáhl šest a půl miliardy korun. Za běžných okolností by na něj kraj se svým rozpočtem zdaleka nedosáhl. Umožnila jej lukrativní dotace z Evropské unie ve výši pět a půl miliardy.

Smlouvu na dodání vlaků podepsal Jihomoravským kraj s firmou Škoda Transportation na konci roku 2019. Jednotky by podle ní měly být dodány a nasazeny do konce roku 2022. “V současnosti se dolaďují poslední drobnosti, například otevřené otázky designu exteriéru a interiéru jednotek,” doplnila Knotková.

Zdroj a foto: JMK

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Škoda nestíhá dodávat Moravie | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*