Obrovská radost ve zlínské zoo: Místní nosorožci začali s pářením

Zlínská zoo chová nosorožce od roku 1979. Teprve teď se ale dočkali skutečného páření.

I když se zlínská zoo nachází v těžké finanční situaci a jakákoliv pomoc od státu je v nedohlednu, život v zahradě se nezastavil. Každá příznivá zpráva z chovatelského úseku nyní působí jako velké povzbuzení. K takovým podle pracovníků zoo bezesporu patří novinka u nosorožců tuponosých jižních. Poprvé po osmi letech od příchodu samce Kashky chovatelé zaznamenali u nosorožců první skutečné páření.

Nosorožci tuponosí, kterým se také říká bílí, se ve zlínské zoo objevili v roce 1979. „Joe a Zuzana byla naprosto ikonická zvířata. Prožili u nás dlouhý život, bohužel však bez potomků,“ vzpomíná ředitel zlínské zoo Roman Horský. V roce 2006 zahrada získala dvě samice Zantu a Nayu, v roce 2012 pak samce Kashku. „Obě dvě samice jsou geneticky nesmírně cenné, jejich linie není v chovu nosorožců vůbec zastoupena. Do samce Kashky proto vkládáme velké naděje. Zájem o obě dvě samice jsme u něj pozorovali již dříve, teprve nyní však došlo ke skutečnému páření,“ uvedl Horský.

Páření nosorožců ve zlínské zoo navíc není jedinou novinkou s nosorožci v hlavní roli. „Život je plný krásných náhod, včerejšek to potvrdil. Od kolegů ze Zoo Kansas jsem obdržel zprávu o narození mláděte nosorožce dvourohého neboli černého. Bylo to pro ně velké překvapení, samice totiž po celou dobu nevykazovala žádné známky březosti. Teprve nedávné laboratorní testy potvrdily, že je skutečně březí. Neuplynuly ani dvě hodiny od doručení e-mailu a já sledoval na videu první skutečné páření našich nosorožců! Moc bychom si přáli, abychom za 16 měsíců, tak dlouho trvá březost u nosorožců, mohli slavit stejný úspěch jako američtí kolegové,“ doplnil ředitel.

Zoologické zahrady se ocitly na pokraji krize

V Zoo Zlín je stejně jako ve všech tuzemských zoologických zahradách od 18. prosince minulého stále zavřeno. Na rozdíl od německých zoo, které by měly v následujících týdnech otevřít, je případné zpřístupnění třeba jen venkovních areálů v nedohlednu.

Zoo se tak již ocitají na prahu provozní a ekonomické krize. Jako příspěvkové organizace jsou však stále vyřazeny z možnosti žádat stát o jakékoliv finanční kompenzace při uzavření areálu v důsledku pandemie koronaviru.

Přečtěte si  V Prostějově bude pokračovat rekonstrukce dálnice D46 ve směru na Vyškov, uzavřen bude sjezd na centrum

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*