Ochranáři vrací na Pálavu tradiční hospodaření, vysoký les nahradí pařeziny

Děvín – nejvyšší vrch Pálavy

Do přírodní rezervace Děvín na Pálavě se vrátí tradiční lesní hospodaření ve formě nízkého lesa, takzvané pařeziny. Ochranáři pro něj vybrali na dvacet hektarů lesa na severních svazích Děvína. Cílem je pomoc ohroženým druhům rostlin a živočichů.

V nízkém lesu se stromy kácejí v poměrně krátké době. Uřízne se kmen, pařez obrazí výhony a ty se nechají vyrůst. “Je to nejjednodušší způsob obnovy lesa a patrně i historicky nejstarší, protože se nad ním nemusí vůbec přemýšlet. Takovému způsobu obnovy lesa se říká pařezení a lesům takto vzniklým pařeziny,” vysvětlil Vladan Riedl ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Lesy na Děvíně podle ochranářů předci původně pěstovali právě jako lesy nízké. “Než aby štípali tlusté kmeny, raději v kamnech zatápěli tenčími polínky. Na stavbu železnic nebo třeba krovů domů však potřebovali trámy z velkých stromů. Proto některé stromy nechávali dorůst do požadovaných rozměrů, a vznikl tak les střední. Ve spodním patře výmladky na otop a v horním pak stromy na stavební dříví,” popsal Riedl. Postupně se však začalo topit uhlím, lidé už polínka nepotřebovali a začaly se pěstovat lesy vysoké. V podstatě tak podle něj dva tvary lesů z České republiky vymizely.

Dbáme na výzkum i tradice

Ochranáři plánují na Děvín typ nízkého lesa vrátit, vybrali k tomuto účelu necelých dvacet hektarů na severních svazích, kde se budou postupně střídat těžební zásahy. Se čtyřletým odstupem se budou kácet části lesa, které na sebe navazují, což umožní přesun pavouků či přelet motýlů na rostliny, jejichž semena ve stínu doposud odpočívala.

“Na jaře letošního roku se vytěží na šesti různých plochách kolem čtyř hektaru lesa s tím, že jsou na všech plochách vyznačeny stromy, které zůstanou jako výstavky. Nevadí, pokud výmladky bohatě obrazí a lesy zhoustnou, protože v roce 2026 dojde k dalšímu zásahu, kdy budou na třech plochách vytěženy zhruba dva hektary lesa,” přiblížil pálavský ochranář.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

V roce 2027 přibydou další tři plochy a postupně budou přibývat další tak, aby se s těžebním zásahem ochranáři vrátili na první plochy v roce 2042. “Dopad zásahů bude podrobně zkoumán odborníky na ekologii lesa z botanického ústavu akademie věd. Naším cílem je nejen podpora biodiverzity v Národní přírodní rezervaci Děvín, ale i obnova tradičního způsobu hospodaření, který vnímáme jako odkaz našich předků a cítíme, že by měl být zachován i pro budoucí generace,” doplnil Riedl.

Nejvyšší vrch Pálavy Děvín ročně přiláká více než 150 tisíc návštěvníků. Jde o podlouhlý hřeben se dvěma vrcholy, kdy na vyšším se nachází televizní vysílač, na nižším zřícenina hradu Děvičky. Z vrcholu je za pěkného počasí vidět na jednu stranu Brno, na druhou rakouské Alpy.

Zdroj a foto: AOPK ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*