Ochranáři zmapují rysy a další šelmy na východě Moravy

Stopy rysů, vlků a medvědů budou v Beskydech a Bílých Karpatech hledat státní ochranáři ve spolupráci s dobrovolníky. Ve stejnou dobu bude probíhat mapování i na severozápadě Slovenska. V Beskydech zažívají pátrání po velkých šelmách po sedmatřicáté, Bílé Karpaty teprve podruhé.

Pátrání po šelmách probíhá už desítky let

První mapování výskytu velkých šelem v CHKO Beskydy se uskutečnilo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, odborníci zjišťují, kolik šelem se v území pohybuje. Sledují také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu krajinou.

Podle posledních odhadů se například v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10 rysů.  Převážně na slovenské straně Javorníků se zdržuje větší vlčí smečka, zatímco na území CHKO Beskydy se nadále pohybují spíše jednotliví vlci.  Do Slezských Beskyd přecházejí vlci z Polska.

Důležitým vodítkem jsou stopy, stejně jako kořist či trus

“O medvědici Emě, která se přesunula z Beskyd na Slovensko, už nemáme žádné zprávy. Na jaře 2020 byly zaznamenány dva případy medvědích škod na včelstvech ve Veřovických vrších a ve východní části Moravskoslezských Beskyd. Později byl výskyt medvěda potvrzen na slovenské straně Javorníků. Je možné, že kvůli stále častějšímu vyrušování lidmi se medvědi zdržují v nejodlehlejších lokalitách, kde unikají pozornosti,“ uvedla Dana Bartošová ze správy CHKO Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

Beskydy jsou jediným místem, kde na Moravě tyto tři druhy velkých šelem žijí. Zatímco vlka a rysa můžete u nás spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska.  Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR celoročně chráněni. Díky jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

“Počet šelem v Beskydech souvisí s aktuálním stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku. V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, velký důraz se klade na spolupráci jednotlivých států. V případě ochrany beskydské přírody pokračuje dlouhodobá spolupráce se slovenskou ochranou přírody,” uvedli ochranáři v tiskové zprávě.

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Sčítání na běžkách

Mapování provádí Agentura ochrany a přírody ČR, pod kterou patří správy jednotlivých chráněných krajinných oblastí, ve spolupráci s dobrovolníky z Hnutí DUHA. Při sledování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky – podle množství sněhu v horách. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat.

Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Závěrečná zpráva ze „sčítání“ bude k dispozici zhruba za měsíc. Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze ochrany přírody a využity při ochraně těchto vzácných šelem. 

Zdroj a foto: AOPK ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*