
Na začátku června byl spuštěn již 10. ročník internetové ankety Osobnost Moravy. Stejně jako v předchozích letech se sešlo mnoho nominací významných, vzdělaných, šikovných, pracovitých lidí, Moravanek a Moravanů. Z nich pak vykrystalizovalo pět osobností, které se budou ucházet o hlasy veřejnosti.
Vybírat můžete ze čtyř osob a manželského páru. V nominaci jsou hned tři skvělé a výjimečné ženy. Hlasování probíhá od neděle 1. června 2025 (12:00 hod.) až do neděle 7. prosince 2025 (12:00 hod.) na internetové adrese: www.osobnost.moravy.eu. Hlasovat se dá opakovaně, tedy každý den v intervalu 24 hodin. Můžete tak svými hlasy rozhodnout, kdo z nominovaných bude po uzavření ankety slavit a nosit titul Osobnost Moravy 2025.
Nominovaní pro rok 2025
Manželé Jiřina a Jaromír Poláškovi

Manželé Mgr. Jiřina a Mgr. Jaromír Poláškovi žijí ve Frýdku a dlouhodobě se věnují popularizaci regionální historie a vlastivědy prostřednictvím přednášek, prohlídek, výstav i psaní odborných a populárních článků. Dokumentují proměny krajiny, zabývají se archeologickým průzkumem zaniklých industriálních objektů, židovskou tematikou, historií beskydské turistiky a dřevěných sakrálních staveb, sbírají pověsti, lidové vyprávění i zvyky z Moravy a Slezska. Dvacet let vedli Beskydskou muzejní a vlastivědnou společnost, působili v České archeologické společnosti, organizovali srazy historických automobilů i retro cyklistické vyjížďky a vlastní největší sbírku historických vánočních a novoročních pohlednic v ČR. Založili také kočičí domov Katzenheim. Napsali společně celou řadu knih a publikací zaměřených na regionální tradice, pověsti a historii Moravy a Slezska, Jaromír Polášek je autorem i řady samostatných odborných knih a spolupracoval na mnoha regionálních projektech.
Milan Valenta

Milan Valenta, narozený v roce 1954, pochází z Luhačovic, vystudoval Gymnázium Jana Ámose Komenského a Stavební fakultu VUT v Brně, poté pracoval jako stavební projektant a ekonom. V roce 1986 emigroval do Německa, kde se zabýval sledováním společenského a hospodářského vývoje v německy mluvících zemích, zejména s ohledem na vztah mezi státoprávním uspořádáním a rozvojem samosprávných celků. Své poznatky shrnul v publikaci „Morava zemský ráj, nebo periferie Evropy“, kde poukazuje na zásadní rozdíly v kompetencích regionálních samospráv mezi Českou republikou a okolními demokratickými státy a kritizuje centralistické uspořádání ČR, které má negativní dopad na rozvoj regionů, zejména ve srovnání se sousedními státy i s centrální částí samotné republiky.
Helena Vrchotová

Mgr. Helena Vrchotová pochází z Brna-Líšně, kde se narodila a celý život žije. Od dětství toužila být učitelkou, což se jí splnilo po absolvování Pedagogické fakulty v Olomouci v roce 1978 v oboru speciální pedagogika a logopedie. Celou svou profesní kariéru věnovala práci s dětmi, kterým předávala znalosti i inspiraci. Ve volném čase se již 40 let věnuje folkloru Líšně, Brněnska a okolí, zejména jako vedoucí dětského národopisného souboru Líšňáček, kterému předává tradice, písničky, tance a zvyky regionu. Soubor pod jejím vedením pravidelně vystupuje například na festivalu Den za Moravu, jehož 20. ročník se uskuteční 13. září 2025.
Prof. Mgr. Libor Jan, Ph.D. (*1960), působí jako profesor na Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde od roku 1995 vyučuje historii a vedl řadu magisterských i doktorských studentů. Je členem výboru Matice moravské, zástupcem vedoucího redaktora Časopisu Matice moravské, vedoucím redaktorem časopisu Studia historica Brunnensia a podílel se na řadě edičních projektů. Odborně se zaměřuje především na české a moravské dějiny 13. století, dějiny šlechty, kolonizace, církevní dějiny a rytířské duchovní řády, spolupracuje také na publikacích o historii jihomoravských měst a folkloru. Je autorem či spoluautorem řady významných publikací, včetně knih o zemském soudnictví, Václavu II. a Zbraslavské kronice, věnuje se také dějinám vinařství, je členem Řádu rytířů vína, zpívá ve Slováckém krúžku, rád vaří a zajímá se o tradiční domácí zabíjačky.
Eva Jiřičná

Eva Jiřičná, rodačka ze Zlína, patří mezi nejvýznamnější architektky současnosti. Po ukončení studií na ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze odjela v roce 1968 na stáž do Londýna, kde po okupaci zůstala a zahájila zde úspěšnou architektonickou kariéru. Pracovala nejprve v Ateliéru Louis de Soisson, kde se podílela na projektech jako Brighton Marina a Lloyd’s Building, v roce 1982 zahájila vlastní praxi a o čtyři roky později založila studio Eva Jiricna Architects. Proslavila se návrhy interiérů módních butiků v Londýně a New Yorku, originálními schodišti z oceli a skla, ale i tvorbou pro Victoria and Albert Museum, Canada Water Bus Station, Oranžerii na Pražském hradě či univerzitními a hotelovými projekty v rámci pražského studia AI DESIGN. Je profesorkou, členkou Královské akademie umění, držitelkou Řádu britského impéria, 11 čestných doktorátů, byla uvedena do Americké síně slávy a oceněna Řádem bílého lva. Zasedá v mezinárodních porotách, publikuje v prestižních časopisech a časopis Evening Standard ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších žen světa. Její práce prosluly využitím skla a kovu, zejména ikonickými schodišti a interiéry butiků světových značek, restaurací i klubů, spolupracovala s řadou významných osobností a firem. Navzdory mnohaletému působení v zahraničí se vždy hrdě hlásí ke svému moravskému a zlínskému původu a identitě, což opakovaně potvrzuje i ve svých vyjádřeních a předmluvách.
“Za nás pořadatele bych rád vyzval všechny příznivce země Moravy k pravidelnému hlasování v této internetové anketě. Přátelé, každý z vás se může podílet na rozhodování, kdo z nominovaných významných Moravanek a Moravanů se díky nejvyššímu počtu hlasů stane Osobností Moravy pro rok 2025“, vyzývá pořadatel ankety za Moravskou národní obec Stanislav Blažek.
Autor: red Zdroj a foto: Moravská národní obec
Buďte první kdo přidá komentář