Zdobné kroje zaplavily o minulém víkendu Kyjov na Hodonínsku. Přední folklorní akce se koná jednou za čtyři roky. Letošní Slovácký rok začal na zaplněném náměstí zpěvem hymny i lidových písní a stavěním máje. Komornější pořady nabídli organizátoři už ve čtvrtek, to hlavní se pak v Kyjově dělo o víkendu.
Máj s tureckým šátkem na vrcholku je symbolem Slováckého roku, tradičně ji přiváží koňským potahem lidé z Bukovan, staví ji pak uprostřed náměstí pomocí žebříků a dřevěných tyčí. Také bukovanské děti si na ručně taženém dřevěném vozíku přivezly svůj malý máj a vztyčovaly jej po vzoru dospělých.
Na Slováckém roku se letos podílelo asi čtyři tisíce účinkujících ve 38 programech na pěti scénách. Do slavnostního průvodu se v sobotu zapojilo na 3500 krojovaných. V neděli slavnosti zpestřila jízda králů v podání chasy ze Skoronic. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech tradičně doprovázelo 25 jezdců.
Krojované dění letos sledovalo přes 30 000 diváků
Na čtyřdenní “folklorní olympiádu” letos dorazilo přes 30 000 návštěvníků. Podle starosty Františka Lukla je největším lákadlem pro návštěvníky atmosféra slavností, Kyjov se na víkend mění v “rušný úl plný barev, zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí”.
Ubytovací kapacity v Kyjově a blízkém okolí byly dlouho dopředu obsazené. Pořadatelé proto jako novinku nabídli stanové městečko s kapacitou 700 stanů. Centrum města bylo celý víkend uzavřené pro automobily, město řidiče směrovalo na čtyři záchytná parkoviště.
Návštěvníky nadchnul krojovaný průvod i jízda králů
Ústředním a velmi sledovaným programovým bodem Slováckého roku byl sobotní krojovaný průvod městem. Plno bylo také na všech večerních pořadech v letním kině s kapacitou 2500 lidí. Kvůli očekávanému náporu návštěvníků zřídil Kyjov záchytná parkoviště, o víkendu byla plně využitá.
Vrcholem nedělního programu pak byla jízda králů, která se na Slováckém roku objevila poprvé v roce 1956. Od té doby se jí účastnilo několik generací chlapců a mužů ze Skoronic. Pořadatelé ji zařazují na program festivalu jako jednu z posledních připomínek, jak výrazně se na každodenním životě Kyjova a okolních vesnic podílel selský stav, dnes prakticky vymizelý.
Počátky tradice jízdy králů sahají podle odborníků až do předkřesťanských dob. Kdy a proč vznikla, není jasné. Krása ozdobených koní spolu s vyvoláváním jezdců však i nyní poutá pozornost, což se potvrdilo dnes v zaplněných ulicích Kyjova.
Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech tradičně doprovází 25 jezdců a výběrčí vůz. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na radnici a jízda postupně navštíví další desítky domácností.
Příští Slovácký rok netradičně už za dva roky
Slovácký rok se koná vždy jednou za čtyři roky, poprvé ho pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí, přesná podoba a dramaturgie ještě podle Zdražila není naplánovaná. Další Slovácký rok by se pak měl konat znovu za čtyři roky, tedy v roce 2025.
Autor: red Zdroj: ČTK Foto: O. Mlejnek
Buďte první kdo přidá komentář