Ohrožení pámatek v širším centru Brna a Znojma pominulo. Ministerstvo kultury schválilo nové památkové zóny

Ministerstvo kultury schválilo vznik nových památkových zón v Brně a ve Znojmě. Jedná se o dlouho očekávanou nápravu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v roce 2020, které zrušilo právní ochranu mnoha památek po celé ČR. Tato ochrana ukládá povinnost majitelům nemovitostí dodržovat určené postupy při rekonstrukcích exteriérů, ale otevírá jim také možnosti ucházet se o dotace na údržbu památek.

Ministerstvo kultury začalo s opětovným zápisem památek před dvěma lety. Zóny mají ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo. V posledních letech, zvláště v Brně, majitelé některé domy zásadně přestavěli nebo dokonce zbourali. Podle památkářů jich ale naštěstí není mnoho.

Čtyři ochranná pásma pro Brno

Nová městská památková zóna v Brně vytváří jakýsi poloprstenec obklopující na západě, severu a východě historické jádro moravské metropole. To je městskou památkovou rezervací od roku 1989.

Nově bude pod památkovou ochranu spadat oblast kolem Konečného náměstí díky činžovním domům z 19. stolení, dále pak okolí Lužánek a Husovic. Ministerstvo kultury stanovilo pro Brno čtyři úrovně památkové ochrany podle míry koncentrace národních památek. Zařazení památek do těchto zón udává majitelům nemovitostí povinnost chránit a uchovávat památky a stanovuje postupy při jejich obnově či rekonstrukci.

Další památková zóna vznikla v Králově Poli

Již v listopadu byla vyhlášena nová památková zóna také v brněnské městské částí Králo Pole, které bylo až do roku 1919 samostatným městem. Nově vyhlášená zóna zahrnuje především Slovanské náměstí, kde platí nejpřísnější regulace, stejně jako v okolí bývalého kláštera kartuziánů. O něco mírnější ochrana se pak týká okolních ulic směrem k fotbalového stadionu na Srbské a k Dobrovského ulici a taky bloků domů podél Purkyňovy ulice a Palackého třídy.

Památková zóna ve Znojmě téměř kopíruje ochranné pásmo městské památkové rezervace

Prohlášení Památkové zóny Znojmo je završením 18měsíčního schvalovacího procesu a je nápravou na nedávné soudní rozhodnutí, kterým byly ze státního seznamu památek České republiky vyřazeny četné znojemské architektonické skvosty (např. městské divadlo, zástavba Mariánského náměstí, železniční viadukty, Jubilejní park aj.). Nová památková zóna ve Znojmě z hlediska historické kontinuity navazuje na území již prohlášené městské památkové rezervace a zahrnuje hodnotné celky “nového Znojma”. Opatření nabývá účinků 3. února 2023.

Přečtěte si  Místo chlouby ostuda: Moderní verze girland v ulicích Brna ani po letech správně nefungují a půjdou pryč

Její hranice s malými odchylkami kopírují tzv. ochranné pásmo Městské památkové rezervace Znojmo. Oproti dosavadnímu stavu tedy nedojde k žádnému většímu administrativnímu zatížení majitelů nemovitostí. Majitelé budou při stavebních úpravách na svých nemovitostech v nové památkové zóně moci žádat o státní dotace. To dříve nebylo možné. Ochranné pásmo totiž nutilo majitele k památkářské byrokracii, ale bez jakýchkoli finančních výhod.

Autor: red Zdroj: Ministerstvo kultury ČR Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*