Okolí brněnského Domu umění dostane novou tvář, soutěž se zaměří i na park Koliště

Dům umění města Brna

Blízké okolí Domu umění na Malinovském náměstí v Brně i vedlejšího parku Koliště trpí nedobrým koncepčním řešením. Napravit by to měli vítězové krajinářsko-architektonické soutěže, které připravuje vedení Brna.

Cílem soutěže je nalézt a ocenit nejvhodnější řešení prostoru v okolí Domu umění města Brna včetně parku Koliště I. Jedná se o část bývalé brněnské okružní třídy s budovami vysoké architektonické kvality. Patří k nejvýznamnějším prostorům v Brně.

“Považujeme za nejvhodnější takovou variantu soutěže, která pojme dotčené území jako celek. Organizačním zajištěním byla pověřena Kancelář architekta města, do března 2020 by měla vedení města předložit konkrétní návrh podoby soutěže,” uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík s tím, že celkové náklady dosáhnou zhruba milionu a půl korun.

Plocha řešeného území je přibližně 21 tisíc metrů čtverečních. Navržený postup by měl úpravy celého předmětného území rozdělit do jednotlivých etap tak, aby bylo možné realizovat nezávisle předprostor Domu umění a park Koliště I. “Předpokládané náklady na realizaci projektu jsou zhruba 77 milionů korun, náklady na projektovou dokumentaci by měly činit přibližně devět milionů korun,“ doplnil radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Nedořešený předprostor

Dům umění města Brna na Malinovského náměstí, dříve Kaiser Franz Josef-Jubiläums-Künstlerhaus, zahájil svou činnost v březnu 1911. Postaven byl o rok dříve v historizujícím barokně-secesním stylu. Současnou funkcionalistickou podobu vtiskl válkou poškozené budově v roce 1946 Bohuslav Fuchs.

“Poslední velkou rekonstrukcí prošla v roce 2009. Ani ta ale nezahrnovala úpravu jejího předpolí, ačkoliv autor rekonstrukce Petr Hrůša o změně předprostoru uvažoval. Věřím, že jeho budoucí nová úprava zvýrazní význam Domu umění jako otevřené a nekonvenční brněnské instituce,“ dodal na závěr radní pro kulturu Marek Fišer.

Zdroj: město Brno, foto: Wikimedia Commons, město Brno

Související články

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*