Olomouc kupuje prostory v budově Namiro, stávající pronájem není pro město výhodný. Zájem má i o poštu Ladova

Lépe využít prostory pro potřeby služeb občanům bude moci Magistrát města Olomouce v budově Namiro. Zastupitelé schválili koupi části budovy na Palackého 14, kterou nyní úřad využívá pro kanceláře a přepážková pracoviště několika odborů, včetně dalších nebytových prostor a garážových stání.

Kupní cenu bezmála 400 milionů korun uhradí město částečně z vlastních zdrojů, částečně s pomocí úvěru. Část úvěru zamýšlí použít také na koupi poštovního areálu v Ladově ulici, o který má město zájem. Čerpání úvěru ve výši 400 milionů korun taktéž schválili zastupitelé na včerejším jednání.

Koupi části budovy Namiro odůvodnilo vedení města ekonomickou nevýhodností pokračovat v těchto prostorách v nájmu. Nabízená kupní cena ve výši 398 milionů korun je nižší než cena obvyklá, kterou stanovuje znalecký posudek. „Odhadované nájemné hrazené městem za období od roku 2024 do roku 2033 navýšené o případné inflační koeficienty by činilo minimálně 270 milionů korun. Za deset let bychom tak na nájmu za aktuálně využívané prostory zaplatili stejnou cenu jako kupní, přičemž za cenu 398 milionů získáváme i parkovací místa a další dosud nevyužívané prostory,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora města Olomouce Otakar Štěpán Bačák. Magistrátu se nabytím prostor otevře možnost využít je efektivněji pro poskytování služeb Olomoučanům.

Lepší dostupnost služeb magistrátu by mělo znamenat také pořízení budovy a areálu České pošty v Ladově ulici. Ty Česká pošta plánuje prodat v elektronické aukci, vyvolávací cena za areál o ploše 13 tisíc metrů čtverečních je 119 milionů korun. Část čtyřsetmilionového úvěru by tak město chtělo použít na koupi a rekonstrukci těchto prostor. „O způsobu zapojení do aukce budeme s Českou poštou ještě jednat. Věřím, že se nám areál podaří získat. Svou povahou a umístěním by byl po rekonstrukci velmi vhodnou lokalitou například pro přesunutí agendy řidičů a motorových vozidel z Vejdovského, kde může pracoviště magistrátu setrvat pouze do konce volebního období,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek. Formou nájemní smlouvy s novým majitelem by měla Česká pošta část prostor nadále využívat pro své služby.

Autor: red Zdroj a foto: Město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*