Olomouc otevřela novou cyklostezku, navazuje na Holický les

Nová cyklostezka navazuje na rekreační areál Holický les.

Olomoucká městská část Holice získala další úsek cyklostezky. Stezka nově překonává frekventovanou ulici Šlechtitelů a cyklisty vede směrem k Novým Sadům. Nový úsek měří více než půl kilometru, v plánu je další rozšiřování.

Nová smíšená stezka pro cyklisty a chodce začíná v lokalitě Holického lesa. Vede od odpočívadla v rekreačním areálu, překonává rušnou ulici Šlechtitelů, a to v místě poblíž křižovatky s ulicí Keplerovou. Podle ní dál pokračuje ve směru na Nové Sady, kde cyklostezka prozatím končí vyústěním na polní cestu.

Nový úsek, který navázal na stezku pro cyklisty a pěší vybudovanou v holickém lesoparku už v roce 2018, místní oceňují. „Je to cyklostezka, která zvyšuje bezpečnost cyklistů o dalšího půl kilometru, protože ho nemusí překonávat po nebezpečné silnici, kde denně projede až deset tisíc aut. Cyklostezka, která vede z Holice až na konec nového úseku má teď délku 1,3 kilometru,” uvedla předsedkyně Spolku pro Holický les Ivana Kalodová. “Cyklistovi sice potom zbývá dojet ještě asi 700 metrů po nebezpečné silnici, to je pravda, ale dvě třetiny už projede bezpečně. My z Holice jsme opravdu rádi, že tato část je hotová,“ dodala.

Kromě toho, že nový úsek zvyšuje bezpečnost cyklistů, rozšiřuje zároveň i rekreační potenciál lesoparku. „Pro pěší tím vznikly i nové procházkové okruhy. Díky novému úseku se teď prodlouží třeba krásná vycházková trasa kolem rybníků, přes třešňovou alej až do Holice,“ doplnila Kalodová.

V plánu jsou desítky kilometrů cyklostezek

Na právě hotovou investici budou v budoucnu navazovat další úseky cyklostezek. Jde jednak o plánované vnitřní ovály na území Holického lesa, ale také o pokračování stezky ve směru na Nové Sady právě podél zmíněné frekventované silnice. “Tady bude cyklostezka podle hotového projektu samozřejmě navazovat. Pokračování stavby ovšem souvisí s poměrně komplikovanými výkupy pozemků v rámci území, které zahrnuje čtvrtá etapa protipovodňových opatření, a bude ji realizovat Povodí Moravy,“ objasnil majetkoprávní náměstek primátora Matouš Pelikán.

Zejména cyklisté, kteří pojedou od Nových Sadů, musí proto nyní dbát zvýšené opatrnosti při přejíždění ulice Keplerovy na nový úsek. „Je to místo, které budeme jako investor dále monitorovat a v případě nutnosti budeme s Policií ČR projednávat možná další dopravní opatření směřující ke zvýšení bezpečnosti provozu. Zatím se nám po dohodě s policií podařilo omezit v místě rychlost na 70 km/h,“ upozornil primátor Miroslav Žbánek.

Přečtěte si  Olomoucký kraj připravuje změnu systému fungování dětských domovů. Děti se mají dočkat skutečného „domova“

Už za pár měsíců se cyklisté ve městě projedou i po dalších nových úsecích. Aktuálně se totiž staví cyklostezka ve Chválkovicích, podél rušné výpadovky, i nová stezka v lokalitě ulic Zikova – Rožňavská, která se buduje rámci stavby tramvajové trati. V Olomouci lze nyní projet po více než 45 kilometrech cyklostezek i cyklopruhů a dalších 35 kilometrů se jich chystá.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*