Olomouc otevřela novou trať pro tramvaje, jezdí na nejlidnatější sídliště

Dokončená tramvajová trať na Nové Sady

Tramvajová trať na olomoucké Nové Sady je po dvaceti měsících hotová. Od začátku listopadu spojuje centrum města s jeho nejlidnatějším sídlištěm.

Nové sady se od úterý 1. listopadu dočkaly tramvajového spojení. Nový úsek vede tramvaj přes tři zastávky centrem nejlidnatějšího olomouckého sídliště. Hotová je celá trať i chodníky a cyklostezka, stavaři dodrželi termíny.

„Po celou dobu stavby jsme kontrolovali, zda zhotovitelé zvládají termíny. Jsem rád, že vše skončilo v rámci dohodnutého harmonogramu. Přeji obyvatelům Nových Sadů, aby jim výhody nové trati vynahradily ztížené podmínky posledních dvaceti měsíců,“ sdělil primátor Mirek Žbánek.

Stavba druhé etapy tramvajové trati na Nové Sady byla zahájena v březnu minulého roku. Při nákladech ve výši 469 milionů korun vzniklo 1200 metrů tramvajové trati a tři zastávky, tramvaj byla přivedena do Zikovy a Schweitzerovy ulice, modernizovány byly inženýrské sítě v místě trati, vznikly nové chodníky, cyklostezky a přechody pro chodce a vytvořena byla také nová parkovací místa. V listopadu se ještě musí dokončit terénní úpravy okolí a vysázet novou zeleň.

Trať je v Zikově ulici vedena středem vozovky, za křižovatkou u Billy pak ve Schweitzerově ulici pokračuje na pravém okraji blíže k poli. “Zatímco Zikova ulice je hustě zastavěna a proto je z pohledu obyvatel panelových domů optimální vést trať středem ulice, co nejdále od bytových jednotek na obou stranách, ve Schweitzerově ulici je na pravé straně trati pole a navíc se zde v době stavby nenacházely žádné inženýrské sítě,” vysvětlil předseda představenstva Dopravního podniku města Olomouce Jaroslav Michalík. V této ulici trať protazím končí zastávkou U Kapličky a technicky je vyřešena kolejovou úvratí, na kterou by uprostřed vozovky nebylo dost místa.

V Zikově ulici vznikly po obou stranách komunikace parkovací zálivy s parkovacími místy, další nové parkoviště se šestadvaceti místy bylo vybudováno poblíž Trnkovy ulice, nová místa mají v nejbližších týdnech vzniknout ještě v Zikově ulici úpravou někdejších zelených ploch.

Vykácené stromy nahradí dvojnásobná výsadba

Na začátku stavby bylo nutno vykácet několik desítek stromů, což u mnoha obyvatel vyvolalo negativní reakce. Podle vedení města ale v okolí trati bude vysazen dvojnásobek nových stromů a velké množství keřů.

Přečtěte si  Obchvat Frýdku-Místku je kvůli reklamovanému povrchu opět uzavřen. Opravy potrvají do konce června

„Odborníci připravili estetické a pestré sadové úpravy z takových druhů, které se vhodně doplňují a navíc toho v městském prostoru hodně vydrží,“ reagoval na kritiku primátor Žbánek. Poukázal také na vegetační povrch na rozchodníkových rohožích, díky němuž je část samotné trati pokryta nízkou vegetací.

Jízdní řády tramvajových linek na nové trati a další změny jsou podrobně uvedeny na webu olomouckého dopravního podniku.

Zdroj a foto: město Olomouc, DPMO

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*