Olomouc vysílá na Ukrajinu humanitární konvoj, poveze hmotnou pomoc za miliony korun

Z Olomouce do západoukrajinského Černivci pojedou zdravotní a hygienické potřeby či spací pytle.

Od pátečního rána probíhá v Olomouci náklad nedostatkového materiálu, o který požádala civilní obrana západoukrajinského města Černivci. Výsledkem několikadenní veřejné sbírky jsou tři kamiony plné zdravotnických a hygienických potřeb či spacích pytlů.

„Musím ocenit obrovskou míru solidarity, kterou v těchto dnech projevují Olomoučané. V některých obchodech zcela vykoupili například spacáky, karimatky, deky a další materiál, který pak rovnou přiváželi do hasičských zbrojnic, kde probíhala sbírka,“ uvedl primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Současně zdůraznil, že v pátek ráno dostal z Černivců prosbu a další seznam potřebné pomoci. Je tedy takřka jisté, že v příštích dnech nebo týdnech z Olomouce vyrazí na Ukrajinu další konvoj. Seznam potřebných věcí se ale bude lišit od toho současného a teprve bude upřesněn.

Speciální součástí nákladu pro civilní obranu města Černivci je i špičková optická technika. „Dostanou od nás dalekohledy, termovize, noktovize a další vybavení, které nutně potřebují pro zajištění bezpečnosti civilního obyvatelstva,“ dodal primátor. Tyto přístroje může používat domobrana či vojáci, kteří chrání město. Technika pro noční vidění najde skvělé využití právě nyní, kdy se v ukrajinských městech v noci vůbec nesvítí.

Přispělo město, firmy i běžní občané

Samo město pro pomoc Ukrajině ze svého rozpočtu mimořádně uvolní částku 1,6 milionu korun, k tomu je třeba připočíst přibližně 300 tisíc korun od soukromých firem. Materiál v hodnotě dalších milionů korun pochází od dárců z řad občanů nebo od dalších obcí.

Město Černivci nebylo zatím zasaženo přímými boji, ale během několika málo dní se proměnilo v obrovské uprchlické centrum. Ve městě i na tamní univerzitě se starají o tisíce lidí, kteří před válkou prchají z východnějších částí země. Právě pro ně je určena podstatná část pomoci z Olomouce. Předpokládá se, že by konvoj měl z Olomouce do Černivci vyrazit v sobotu ráno. Dopravu až na místo určení zajistila společnost EGT z Velké Bystřice.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Jeskyňáři objevili obří dóm v Králově jeskyni, čekali menší prostor

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*