Olomouc vyvěsila vlajku Ukrajiny. Vyjadřujeme solidaritu, zní od vedení města

Ukrajinská vlajka před budovou olomoucké radnice na Horním náměstí.

Olomouc vyvěsila před budovou radnice na Horním náměstí vlajku Ukrajiny. Podle vedení města šlo o symbolické vyjádření podpory státu, jehož obyvatelé jsou v poslední době nuceni žít v obavě z vojenské agrese.

„Nejde o nějaké politické gesto, ale o vyjádření normální lidské solidarity s obyvatelstvem Ukrajiny v jeho těžké chvíli. Všichni chceme věřit, že k žádnému válečnému konfliktu nedojde, situace se uklidní a lidé se budou moci v klidu věnovat běžnému životu i budování své země,“ uvedl náměstek primátora Karel Konečný, který má v gesci zahraniční vztahy Olomouce.

Vedení Olomouce se k tomuto aktu odvážilo jako jediné velké město na Moravě. Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj vyhlásil na středu 16. února Den jednoty. Lidé na celé Ukrajině vyvěšovali státní vlajku a zpívali hymnu. Totéž se dělo také na ambasádách Ukrajiny v zahraničí.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

9 Comments

 1. To už by tam mohli radši vyvěsit černo červenó vlajku pravyho sektoru, když podporujó Banderovce.

 2. s “vyjádřením normální lidské solidarity s obyvatelstvem Ukrajiny” se musí obrátit jinam. Na americké velvyslanectví v Berlíně nebo v Bratislavě. V ČR sice velvyslanectví USA je, ale není velvyslanec – jen Chargée d’affaires.
  https://cz.usembassy.gov

 3. Když konečně od loňska začali konšelé v Olomouci vyvěšovat vlajku Moravy ve svátek jejích patronů, tak ať občas vyvěšují i vlajku Ukrajiny, cítí-li tuto potřebu.

  • Nevím, kdo je ten hodný a kdo zlý. Ale opravdu nevím, proč podporovat Ukrajinu jako tu správnou. Za současného poměru sil nemůže Rusko konvenčně na Ukrajinu zaútočit. Aby dosáhlo potřebného poměru v tankových a mechanizovaných svazcích 3:1, muselo by stáhnout svá vojska z Kavkazu a Dálného východu nebo mobilizovat. Ani jedno není možné. Jenže panu Lipavskému a dalším tato úvaha nic neříká. Ví o tom prd a jen štvou. Sám nejsem schopen určit, kde má být správná hranice. Co se na to zeptat místních?

   • Zeptat se místních stejně jako se ptají Moravanů ? Nějak se zapomíná ,že to byla komunisticko – ruská spolupráce , která r 1949 definitivně vymazala Moravu . Ruské referendum na Krymu byla taky dobrá taškařice !

    • Ano. A to je ten problém. Místní mocipáni se nikoho neptají. Vytvoří uzemní celek podle svých zájmů. A pak více než 99% územních celků všech kategorií jsou nesmysly. Na celém světě.

    • Referendum má přednost před všemi zákony i ústavou a je vyjádřením vůle obyvatel.
     O referendu na Krymu můžete smýšlet různě, ale zamyslete se nad tím, že rozštěpení ČSSR také proběhlo bez referenda a koneckonců poslední prezidentské volby v USA nejsou nijak křišťálově čisté.
     Pozvaní pozorovatelé OBSE a OSN účast na krymském referendu odmítli.

     2014 Crimean status referendum
     https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Crimean_status_referendum

     • V ČR zákon o závazném celostátním referendu nemáme a zřejmě ani nebudeme mít.
      Zákon o referendu je hrozbou, míní lidovci a ODS:
      “Česko nepotřebuje podle ODS zákon o obecném referendu, jak o něm vyjednává hnutí ANO s komunisty a hnutím SPD. Návrh je populistický a povede k rozmělnění demokracie, uvedl po jednání s lidovci místopředseda ODS Martin Kupka.” … viz
      https://www.mojecelebrity.cz/clanek/zakon-o-referendu-je-hrozbou-mini-lidovci-a-ods-14683442

      Dokonce i v bývalé ČSFR byl zákon o referendu:
      Ústavní zákon č. 327/1991 Sb. Ústavní zákon o referendu
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-327/zneni-19910816

     • bylo referendum o vstupu Moravy do svazku ČSR ? TGM jasně řekl ” buď budete mít republiku nebo referendum ” tak jaké referendum u zániku ČSFR ( bez referenda republika vznikla a bez referenda zanikla ). Referendum na Krymu s hlavní u hlavy byla taškařice a je jenom dobře , že se ho OBSE a OSN nezúčastnily. Hloupá byla i referenda o brněnském nádraží, asi tak !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*