Olomoucká kaple Sodality má nový oltář s obrazem, který vytvořila umělá inteligence. Zpřístupní jí během noci kostelů

Po půlročním úsilí je Jezuitská kaple Sodality Panny Marie v Olomouci připravena odhalit první obraz vytvořený umělou inteligencí (AI), který byl vsazen na oltář. Kaple tak může konečně přivítat své návštěvníky během Noci kostelů 2. června.

Autorem projektu je skupina nadšenců historie Bastionka Olomouc v čele s Petrem Hofmanem, která do kaple navrhla, vyrobila a společně s pomocí pár skalních fanoušků postavila oltářní memento. Jedná se oltář římského typu. Materiálově se na projektu nejvíce podílel Olomoucký okrašlovací spolek.

Obraz vytvořený umělou inteligencí

Obraz byl vytvořen pomocí umělé inteligence AI a realizovala jej firma Colorboskovice. Jeho podobu si odhlasovali občané Olomouce. Jedná se zřejmě o první obraz vytvořený umělou inteligencí pro oltář. Do relikviářů budou zasazeny vzkazy pro budoucí generace a budou tedy sloužit jako časové schránky.

Kaple Sodality sloužila svému účelu, jako kaple pro studentskou mariánskou družinu. Dispozice kaple je zachována bez změny. Jediné, co bylo upraveno, je zazdění vitráže, která dnes není vůbec patrná. Naproti vitrážového okna se nachází nika. Kněžiště je odděleno dvěma masivními barokními sloupy s velkým pravidelným portálem a dvěma bočními, menšími. Poloha oltáře je známá díky fragmentu zákresu. Samotný mariánský oltář směřoval stejně jako u Panny Marie Sněžné, na jih a stál mezi dvěma venkovními okny.

Autor: red Zdroj a foto: Bastionka Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*