Olomoucká zoo přivítala na svět mládě kriticky ohroženého lemura vari černobílého

Vari černobílý je lemurem, kterého ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pouze Zoo Olomouc spolu se Zoo Ústí nad Labem. Dne 24. 5. se těmto poloopicím narodilo mládě. „Je to kluk a daří se mu výborně. Od prvopočátku přibývá pravidelně na váze. Ve výběhu je společně s rodiči a sourozenci z roku 2021,“ podotýká zooložka Ing. Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 39 mláďat.

Ve volné přírodě obývají pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Vítaný zahradník

Kriticky ohrožený lemur vari patří mezi největší lemury. Ze všech lemurů je také nejvíce plodožravý, současně je velmi důležitým roznašečem semen po pralese, čímž zajišťuje jeho obnovu. Taktéž přenáší pyl z květů národního stromu Madagaskaru-ravenaly madagaskarské. Zbytek jeho potravy tvoří listy, nektar, semena, a dokonce i houby. Pohybuje se převážně v korunách stromů a je jediným primátem, který za si účelem rozmnožování staví hnízda. V těch ponechává mláďata, která první dva týdny hlídají oba rodiče. Někdy rodí svá mláďata i více samic do jednoho hnízda. Při přesunu je přenáší v zubech jako kočka. Vari mívá největší počet mláďat, že všech lemurů, obvykle bývají 2-3, ale výjimečně až 6.

Staří Římané nazývali duchy zemřelých, kvílejících v podsvětí, “lemuros“. První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům – lemurům – právě toto jméno. Vari jsou známí zejména svým hlasitým křikem, vydávají několik různých typů volání, z nichž každé trvá několik sekund a není pravděpodobně zaměřené na vyznačení jejich teritoria. Každý z nich má typické černobílé zbarvení srsti, které je unikátem, neboť neexistují dva jedinci se stejnou kresbou. Tento druh obývá deštné pralesy na východní straně Madagaskaru. Vyskytuje se v nízkých až středních nadmořských výškách, hluboko v primárních lesích s vysokými a vzrostlými stromy. Aktivní je výhradně za denního světla.

Přečtěte si  Fakultní nemocnice Olomouc otevírá nový pavilon G, jedná se o unikátní projekt za 182 milionů korun

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*