Olomoucký festival francouzské kultury nabídne filmy, koncerty i ochutnávky. Program odstartuje v pondělí 13. března

Frankofilové a příznivci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z atmosféry této země přímo v hanácké metropoli. Festival Bonjour Olomouc otevře své pomyslné dveře už 13. března, zahájí jej vernisáž v Česku dosud nevystavovaných fotografií Jindřicha Štreita. Celkem nabídne čtyřiadvacet událostí na více než patnácti místech.

S cílem podpořit francouzský jazyk a kulturu pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého (UP) a katedra romanistiky Filozofické fakulty UP ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc čtvrtý ročník Festivalu Bonjour Olomouc.

„Naše programová nabídka zve návštěvníky na večery s francouzskou literaturou, chystáme uvedení knižních novinek, zveme na koncert, divadelní představení a improvizace, připravujeme i promítání filmů. Zájemci se mohou zúčastnit řady zajímavých workshopů a kreativních dílen, v nabídce festivalu je i komentovaná procházka městem, která zdůrazní víc než stoletou tradici francouzské kultury v Olomouci. I letos si na své přijdou také milovníci francouzské gastronomie,“ uvedl za organizátory festivalu Jan Zatloukal, vedoucí Francouzského centra UP a zároveň člen katedry romanistiky Filozofické fakulty UP.

Ještě před oficiálním zahájením přehlídky, během níž zazní v kapli Božího těla Uměleckého centra UP (Konviktu) francouzské šansony v podání Ivy Stáncové-Kevešové a její skupiny La Boujeau, se v ZŠ Hálkova pokusí studenti prvního ročníku česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia o dramatizaci jedné z pohádek Maria Ramoze. V den zahájení festivalu se uskuteční i vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita.

„Unikátní výstavu s názvem Francie Jindřicha Štreita nabídneme ke zhlédnutí v prostorách atria Uměleckého centra UP. Štreitovy vybrané ‚francouzské‘ snímky budou v České republice k vidění vůbec poprvé,“ zdůraznil Jan Zatloukal.

Festival Bonjour Olomouc chystá zajímavé čtení z francouzských autorů, které doprovodí francouzské árie, zve i na francouzský koncert orchestru Iši Krejčího, během něhož zazní jak díla Clauda Debussyho, tak Bohuslava Martinů.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci francouzské gastronomie

I letos si během přehlídky přijdou na své milovníci francouzské gastronomie. Francie je zemí vína, sýrů a mimo jiné i vynikajícího pečiva. V rámci jednoho z workshopů si tak křupavou bagetu a lahodný sladký croissant budou lidé moci upéct pod vedením zkušeného francouzského pekaře. Olomoucký Green Bar pak doplní pestrou škálu francouzských dobrot, když nabídne například luštěninové paté s konfitovaným tempehem a bylinkovou fougasse či čočkový cassoulet s uzeným fotu a cornichons. Degustace vín se uskuteční ve vinotéce Galský kohout.

Novinkou letoška pak budou zkoušky DELF. „Od letošního roku je Francouzské centrum UP zkušebním centrem mezinárodních zkoušek DELF/DALF a všichni ti, kteří by rádi dosáhli na mezinárodně platný diplom certifikující jejich francouzštinu, si tyto zkoušky budou moci během festivalu vyzkoušet nanečisto,“ upřesnil vedoucí Francouzského centra UP.

Přečtěte si  Jeden z nejvzácnějších živočichů na planetě. Olomoucká zoo přivítala samce hrdličky sokorské

Letošní lahůdkou však podle něj bude bezpochyby audiodrama Fais dodo / Spinkej nadějné autorky žijící a tvořící v Lucembursku Jany Montorio. „Její hry jsou čím dál častěji uváděny na evropských festivalech a sbírají ocenění. Audiohra, kterou uvedeme v Divadle Na cucky, je z větší části ve francouzštině a věnuje se aktuálním tématům, jakými jsou například domácí násilí či drogová závislost.“

Podnětná pak podle Jana Zatloukala bude i debata s autorkou po představení. „Jsem velmi rád, že Jana souhlasila také s tím, že během svého pobytu povede několik tvůrčích workshopů pro gymnaziální a univerzitní studenty,“ dodal.

Festival myslí na všechny věkové kategorie

Festival Bonjour Olomouc je jedinečný mimo jiné v tom, že se svým programem snaží oslovit všechny věkové a zájmové skupiny publika. Nezapomíná i na ty nejmenší, o čemž svědčí stoupající zájem mateřských a základních škol, pro něž jsou připraveny workshopy s názvy Francie všemi smysly a Francie na vlastní kůži. V pestré nabídce událostí si tak tu svou najdou jak odborníci, tak obecněji kulturně zaměřená veřejnost.

Záštitu nad letošním ročníkem Festivalu Bonjour Olomouc, který se v Olomouci uskuteční ve dnech 13.–24. března, převzali rektor UP Martin Procházka, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Alexis Dutertre. Celý program festivalu je na webu.

Francouzské centrum je na Univerzitě Palackého garantem a hybatelem frankofonního dění. Bylo slavnostně otevřeno v roce 2019, a to za účasti tehdejšího velvyslance Francouzské republiky Rolanda Galharaqua i bývalého velvyslance ve Francii a předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavla Fischera. Jeho chod zajišťuje katedra romanistiky FF UP.

Autor: red Zdroj a foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*