Olomoucký Král je v dobré kondici. Obvod památného dubu měří přes pět metrů

Dub zvaný Král panuje lesnímu Království u Grygova.

Obvod kmene 571 centimetrů, výška přes 30 metrů, věk kolem čtyř staletí. Takové jsou jedinečné parametry, kterými se může chlubit dub Král. Tento skutečný suverén mezi dřevinami roste nedaleko Grygova v lese Království, které je součástí lesního majetku Olomouce. Město se chystá v jeho okolí provést úpravy.

Vzácný dub má speciální ochranu

„Příští rok obnovíme povalový chodník, který vede ke stromu i okolo jeho kmene, a lavičku k posezení,“ informoval primátor Mirek Žbánek. Dub je podle něj mimořádně vzácným a chráněným památným stromem a jako takový je samozřejmě chráněn i před jinak přísnými pravidly pro zeleň v okolí železnice. Dub totiž stojí jen pár metrů od železničního koridoru, a platná pravidla říkají, že podél koridoru je třeba vykácet stromy a vytvořit travnatý pás bez dřevin.

Do lesa Království vyrazil primátor v rámci jednoho z pravidelných „zelených pátků“, a to nejen kvůli prověření zdravotní kondice slavného stromu. „Zajímali jsme se o celkový aktuální stav lesa Království u Grygova. Tento kus krajiny totiž rovněž patří do vlastnictví Lesů města Olomouce, a proto máme šanci ho spravovat tak, jak považujeme za rozumné z pohledu hospodaření s lesem i z environmentálního hlediska,“ vysvětlil primátor.

Lužní les dostává přirozenou podobu

Cestou mezi duby, buky a habry provázel primátora ředitel společnosti lesy města Olomouc David Janásek a vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka. „V této oblasti vedení města před časem vyhlásilo bezzásahovou zónu, kde se zdejší lužní les bude více a více přibližovat své skutečné a nefalšovaně přirozené podobě,“ uvedl Loyka.

Nejde přitom jen o prosté zastavení těžby, ale například i o obnovení původních vodních prvků, jako jsou různé smohy, tedy prolákliny, zaplněné stojatou vodou, které k ekosystému lužního lesa neodmyslitelně patří. Prohlídka v terénu podle primátora i vedoucího odboru potvrdila, že záměr nechat přírodu, aby vrátila lesu původní charakter, je na dobré cestě.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Na jedné z nejvytíženějších moravských tratí mezi Přerovem a Brnem začne 14 denní výluka

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*