Olomoucký Rejnok dostal koleje, příští rok půjde do finiše

Nový most přes řeku Moravu na Masarykově třídě v Olomouci

Vodohospodáři z Povodí Moravy pokračují v dokončovacích pracích na novém mostě v Olomouci na Masarykově třídě. Jasné obrysy také dostává zdejší náplavka na břehu řeky Moravy.

Po nasunutí konstrukce mostu, který dostal přezdívku “Rejnok”, nad řeku navázaly další úkony. V průběhu listopadu a prosince provedli dělníci betonáž a izolaci, stejně jako definitivní přepojení inženýrských sítí. S dokončením příprav nastoupili kolejáři.

„V současnosti jsou položené koleje na návodní i povodní části mostu a připravujeme stavbu tramvajového tělesa na obou předpolích mostu, tedy směrem k vlakovému nádraží i směrem k Žižkovu náměstí. Od ledna proto začneme demontovat tramvajové obratiště u vrchního soudu,“ uvedl generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák s tím, že přes svátky stavební ruch utichne.

Po novém roce dojde k rozebrání provizorního obratiště tramvají, aby mohlo dojít k napojení nového mostu. Ten je nutné propojit nejen na novou vozovku a tramvajovou trať, ale také na boční ulice a zejména na náplavku.

„Nový most vede ve vyšší úrovni, aby zvládal převést větší povodňové průtoky, proto bude potřeba celý prostor před napojením na most z obou stran vymodelovat. Na závěr dojde k propojení náplavky, která vytvoří nové atraktivní místo pro obyvatele Olomouce s přístupem k vodě tak, jak to známe z jiných měst,“ popsal Gargulák. Termín otevření mostu pro dopravu je naplánovaný na červenec 2022.

Práci zdržuje nedostatek stavebního materiálu

Pravobřežní náplavka získává jasné tvary, probíhají práce na obkladech nábřežní zdi. Tu kameníci obkládají žulovými kameny. Po dokončení zahájí práce na dlažbě. Postup prací i nadále komplikují dopady koronavirové krize a nedostatek některých druhů stavebních materiálů na trhu, například kamenných obkladů. Obklady jsou klíčové pro dokončení celé náplavky.

Práce probíhají i v dalších částech vznikající protipovodňové ochrany Olomouce. Na levém břehu řeky Moravy je již dokončený železobetonový trámec na mikropilotách a betonový základ pro obložení levobřežních zdí. To bude dle požadavků památkové péče tvořené částečně z původních pískovcových kamenů. Dokončená protipovodňová ochrana má ochránit dvacet tisíc obyvatel a majetek v hodnotě tři miliardy korun.

„Most vytvoří společně s náplavkou hlavní dominanty nového nábřeží. Rekonstrukce mostu na Masarykově třídě představuje předposlední fázi při výstavbě této etapy protipovodňové ochrany Olomouce. V rámci poslední fáze bude probíhat dokončování stavebních prací, ozelenění a náhradní výsadba, dokončení náplavky a propojení mostů na Masarykově třídě a Komenského ulici,“ dodal na závěr šéf moravských vodohospodářů.

Přečtěte si  Sezónu v arcibiskupském paláci v Olomouci otevírá výstava Arcibiskup Matocha: Přísně tajné
Video zachycuje práce na mostě v závěru letošního roku

Zdroj, foto a video: PMO

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*