Olomoucký “Rejnok” dostane jméno po barokním umělci, most se otevře v červenci

Nový olomoucký most přes řeku Moravu přezdívaný "Rejnok"

Nový most přes řeku Moravu na Masarykově třídě v Olomouci čeká od prvního července otevření pro dopravu. Zároveň to bude první olomoucký most s oficiálním pojmenováním. Tuto čest město prokáže jednomu z nejvýznamnějších umělců a řemeslníků barokní Olomouce, kamenickému mistru a sochaři Václavu Renderovi.

Podle vedení Olomouce je důvodem k pojmenování snaha o nápravu situace, kdy jsou mosty na území města doposud identifikovány pouze prostřednictvím místních opisů, například most u Bristolu, u plynárny, u „kojeňáku“ a podobně.

Už dříve se objevila myšlenka využít aktuální situaci, kdy se v souvislosti se stavbou protipovodňových opatření budují i nové mosty, a najít pro ně oficiální jména. Současně by přitom bylo možné smazat pomyslný dluh města vůči mnoha osobnostem, které se na rozvoji Olomouce podílely a dosud přitom jejich jméno nenese žádná ulice či náměstí.

„Povzdech o dluhu Olomouce vůči řadě osobností zaznívá pokaždé, když orgány města rozhodují o pojmenování nových ulic. Charakter nové výstavby přitom jen zřídka umožňuje, aby se o nových názvech rozhodovalo jinde než na periferii,“ uvedl olomoucký radní Jan Holpuch, který oficiální pojmenování mostu na Masarykově třídě inicioval. Zatímco nové ulice vznikají takřka výhradně v nových čtvrtích, mosty teď vyrostly i v centru města.

Most ponese jméno spoluautora Trojičního sloupu

Městská rada a po ní i zastupitelstvo města Olomouce proto projednaly návrh, aby nový most dostal jméno po jedné z těchto výrazných a dosud opomíjených osobností. Vybrán byl Václav Render, jeden z nejzásadnějších tvůrců slavné olomoucké barokní epochy a především autor Sloupu Nejsvětější Trojice, památky zapsané na seznamu UNESCO. „Jsem moc rád, že se při hlasování ukázala všeobecná shoda na pojmenování mostu po této osobnosti, napříč politickými stranami a kluby,“ zhodnotil hlasování zastupitelů primátor Miroslav Žbánek.

Oficiální pojmenování mostu se uskuteční ve čtvrtek 30. června, kdy se na místě setkají zástupci města, Povodí Moravy, stavebních firem i autor architektonického návrhu mostu. V pátek 1. července pak bude Most Václava Rendera zprovozněn a poprvé na něj vyjedou automobily i tramvaje.

Václav Render (1669–1733) byl olomoucký kameník a císařský privilegovaný architekt, podílel se mimo jiné na tvorbě Mariánského sloupu na Dolním náměstí, výrazně se zasloužil o vznik souboru šesti barokních kašen a především stojí za myšlenkou i realizací Sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, památky zaspané v roce 2000 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Přečtěte si  Končí výroba krojovaných panenek v Uherském Brodě, Lidová tvorba neustála krize

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*