Olomoucký “Rejnok” dostává pevné obrysy. Blíží se otevření poloviny mostu

Most na Masarykově třídě se začíná rýsovat.

Stavba nového mostu na Masarykově třídě v Olomouci pokračuje. Konstrukce první poloviny mostu na Masarykově třídě je usazena na pilířích a má již téměř dokončené bednění a výztuže. V nejbližší době ji čeká betonáž.

Blíží se otevření pro chodce a cyklisty

„Během týdne by se měla uskutečnit betonáž mostovky a od dubna by po této polovině nového mostu měli chodit chodci. Rychlost práce teď záleží také na přízni počasí,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major. Zástupci města na konci minulého týdne prošli s představiteli Povodí Moravy a zhotovitele velkou část staveniště.

Stavba teď dokončuje armování konstrukce mostu, a pokud se udrží venkovní teploty vzduchu nad nulou, v pátek příští týden by měla proběhnout betonáž. Následně musí beton dva týdny tuhnout. Na březen plánují stavebníci přípravu pro přesunutí inženýrských sítí a začnou postupně odstrojovat provizorní lávku na zbytku starého mostu. Na začátku dubna převedou trasu pro chodce a cyklisty do vyhrazeného koridoru na novém mostu a začne demolice zbytku starého mostu. Stavba ještě upraví napojení chodníků na koridor přes most.

Současně pokračují například práce na budování kanalizace na levém břehu řeky Moravy. Náplavka na pravém břehu řeky je sanovaná, momentálně ale nepokračuje osazování nábřežní stěny žulovými kvádry.

„K tomu potřebujeme vyšší teploty, momentálně v této práci pokračovat nelze,“ konstatoval stavbyvedoucí Jakub Lysoněk ze společnosti Silnice Group. Z dokončené menší části nábřežní stěny je podle něj nicméně patrné, že nová náplavka bude opravdu příjemným prostředím k procházkám. „Každopádně půjde o atraktivní lokalitu. S Povodím Moravy ještě dojednáváme konkrétní podmínky provozu náplavky,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Rejnok se rýsuje

Vedle první poloviny mostu na Masarykově třídě, který je díky svému tvaru přezdíván “rejnok”, bude vznikat druhá polovina konstrukce. Stavba kvůli tomu rozšíří plochu záboru, položí základní vrstvy nové komunikace a připraví koleje na vysunování druhé poloviny mostu. Na straně ulice u restaurace M-Trojka zůstane pro chodce jen úzký pruh komunikace, určený pro rezidenty. Na rozšířené zabrané ploše ulice bude v létě probíhat kompletace komponentů mostní konstrukce, která by se už v září měla začít vysouvat na druhý břeh. Do konce roku by mohlo být hotovo.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Následovat budou například práce na propojení tramvajové trati před a za mostem a na dokončení náplavky pod mostem. Úplné dokončení všech prací je plánováno na polovinu roku 2022.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*