Olomoučtí učitelé dostali speciální dárek ke svému svátku

Restaurovanou bustu Jana Amose Komenského věnoval restaurátor škole a všem učitelům.

Učitelé patří k těm profesím, které to dnes mají složitější než dříve. Vyrovnat se s tím, že se se svými žáky nemohou vídat jinak, než formou online vyučování, na ně klade větší nároky na kreativitu a v neposlední řadě i na technickou zdatnost. V Olomouci se jim proto rozhodli věnovat speciální dárek ke Dni učitelů. Restaurátor Radomír Surma dokončil práci na umělecky hodnotné bustě Jana Amose Komenského, své místo najde ve vstupní hale ZŠ Komenium.

Bustu zrestauroval jako dar škole a všem učitelům

Busta posledního biskupa Jednoty bratrské a významného moravského myslitele Jana Amose Komenského, jehož den narození (28. 3. 1592) je i Dnem učitelů, patří Základní škole Komenium, v níž se už několik let odehrává velká část odborné práce akademického restaurátora a výtvarníka Radomíra Surmy. Ten zde totiž během několika let restauroval úžasný slavnostní freskový sál. Následně jej oslovila ředitelka školy Petra Romanovská, zda by dokázal restaurovat i tuto poškozenou bustu.

„Jedná se o odlitek velmi kvalitní sochařské práce, který byl ale hodně olámaný a podřený s nečitelnými nápisy s daty narození a úmrtí, s ulomeným nosem a dalšími škodami. Navíc byl natřený nevhodným zažloutlým špinavým latexem,“ říká Radomír Surma. Nakonec se rozhodl provést tuto práci bezplatně jako dar škole i všem učitelům.

„Nejprve jsem sochu očistil a oloupal a skalpelem dočistil hrubý latexový nátěr. Pak jsem sádrou domodeloval chybějící olámané artefakty modelace, což se nejvíce týkalo nosu, draperie a hřbetů knih na podstavci. Zregeneroval jsem i nečitelné nápisy na dolním štítku,“ popisuje restaurátor průběh práce. Následně ještě naimpregnoval změklou sádru pryskyřicí a opatřil ji patinací olejem, která imituje bronzový odlitek. „K bustě jsem ještě navrhl a napatinoval profilovaný sokl, který je v bílé mramorové leštěné polituře,“ dodává Radomír Surma.

Slavnostní odhalení se posouvá do lepších časů

Busta bude umístěna ve vstupní hale školy. „Původně jsme s panem restaurátorem plánovali, že busta bude po dokončení slavnostně odhalena, jenže vzhledem k okolnostem to zatím nejde,“ komentuje dokončení díla olomoucký primátor Mirek Žbánek. „Každopádně bych chtěl alespoň takto na dálku nejen do ZŠ Komenium, ale všem olomouckým pedagogům popřát k jejich svátku a poděkovat jim za to, že svou práci zvládají i v těchto mimořádných podmínkách.“

Jak primátor dodává, slavnostní odhalení obnoveného sochařského díla se odehraje teprve tehdy, až se do školy vrátí jak učitelé, tak i jejich žáci.

Přečtěte si  Blíží se největší moravský svátek. Již po patnácté si jej města a obce připomenou vyvěšením moravské vlajky

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*