Olšany vybudovaly kulturní dům v místě hospody proslavené filmem Dědictví

Dědictví
Záběr z filmu Dědictví s Bolkem Polívkou natočený v olšanské hospodě

V Olšanech na Vyškovsku dnes slavnostně otevřeli nový kulturní dům. Vznikl v místě hostince, kde se točil film Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Starostka Olšan Dana Křížová sdělila, že obec budovu koupila, zbourala ji a vybudovala za 26 milionů korun nový kulturní dům. Podle ní místním chyběl prostor pro pořádání akcí, objekt bude sloužit kultuře i sportu.

Na návsi v Olšanech stála hospoda se sálem, která byla po desetiletí zázemím pro kulturní akce obyvatel a byla i jedním z míst, kde se na počátku devadesátých let natáčel film Věry Chytilové Dědictví. Po letech se objekt dostal do špatného technického stavu, plesy v něm pořádat nešlo a hospodě hrozil zánik.

Protože hrozilo, že se ze stavby uprostřed obce stane ruina, tak se obec rozhodla dům v roce 2016 koupit a na jeho místě vybudovat důstojný prostor pro pořádání kulturních akcí. Zhruba rok trvala příprava projektu, rok a půl samotné práce na demolici a stavba. Celkové náklady s odkupem, demolicí a stavbou dosáhly 28 milionů bez DPH, stavba stála 26 milionů bez DPH. Podle Křížové měla obec část peněz našetřených, asi 15 milionů uhradila z úvěru.

olšany sál
olšany
Nový sál v Olšanech poslouží pro pořádání společenských akcí

Nový sál projektovala kancelář 2x měř Architekti. Kromě hospody bude nová stavba poskytovat místo pro scházení spolků, nebo sloužit jako zázemí pro pořádání větších akcí. Tato část bude vybavená jednoduchým zařízením, které bude snadno vyměnitelné. Sál je navržen jako reprezentativní, s velkorysým otevřeným prostorem až do konstrukce krovu, sezením na galerii, jevištěm a dýhovaným obkladem. Kulturní dům má kapacitu bezmála 200 lidí. “Prostor bude sloužit kulturním akcím, plánujeme tam divadlo, maškarní, ale v obci máme také stolní tenis a družstvo musí hrát v jiné obci, takže bude sloužit třeba i pro sport,” uvedla Křížová.

Podle ní v obci podobný prostor chyběl. “Žádné takové zázemí u nás nebylo. Hody jsme museli dělat na návsi. Chceme tím zlepšit život v obci,” dodala starostka. Olšany mají asi 600 obyvatel. Rozpočet obce je kolem 20 milionů korun.

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Autor: alka Zdroj: ČTK Foto: 2x měř Architekti, film.moviezone

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*