Ombudsman Křeček odebral agendy Šimůnkové. Vrchol šikany, reagovala. Zvažuje žalobu

Ombudsman Stanislav Křeček a jeho dosavadní zástupkyně Monika Šimůnková

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral všechny agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Jako důvod uvedl lidské a manažerské komplikace. Šimůnková se chce proti postupu ombudsmana bránit, zvažuje žalobu.

„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadě vlády,“ uvedl ombudsman ve svém vyjádření.

Šimůnková podle něj například vytváří špatnou pracovní atmosféru. „Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra,” upřesnil Křeček.

Šimůnková ombudsmanovo chování označila za šikanu a útok na svou osobu. Zváží žalobu na Křečky a obrátí se také na Sněmovnu. „Svoji agendu dělám dobře dva a půl roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ citoval Šimůnkovou server Seznam Zprávy.

Kancelář Veřejného ochránce práv v Brně

Křečkův krok navíc přišel poté, co Senát na konci minulého týdne vyzval usnesením Křečka, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje úřad veřejného ochránce práv. Vyzval jej rovněž ke slušnému chování a respektu ke své zástupkyni.

“Považuji pana Křečka za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává ve své pozici. Jeho chování ke mně je po dobu dva a půl roku na hraně šikanózního chování. Jsem schopna to doložit,” vyjádřila se Šimůnková.

Představitelé vlády a parlamentu požadují po Křečkovi vysvětlení. Postavili se za zástupkyni ombudsmana, kterou oceňují odborně i manažersky. „Budu proto požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Zatím se to jeví jen jako msta za to, že má Monika Šimůnková jiné názory. To považuji v demokratické společnosti za nepřípustné,“ citoval server Seznam Zprávy předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. Veřejný ochránce práv odpovídá za výkon své funkce právě Poslanecké sněmovně.

Zástupkyně bez agendy

Zákon o veřejném ochránci práv stanovuje, že ombudsman může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že této možnosti nadále nevyužije.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

„Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů,“ upřesnil ve svém vyjádření ombudsman.

Šimůnková se zaměřovala například na lidskoprávní agendu jako je monitoring úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agenda lidí omezených na svobodě. Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila Sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020.

Autor: pjk, foto: Kancelář Veřejného ochránce práv

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*