
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral všechny agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Jako důvod uvedl lidské a manažerské komplikace. Šimůnková se chce proti postupu ombudsmana bránit, zvažuje žalobu.
„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadě vlády,“ uvedl ombudsman ve svém vyjádření.
Šimůnková podle něj například vytváří špatnou pracovní atmosféru. „Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra,” upřesnil Křeček.
Šimůnková ombudsmanovo chování označila za šikanu a útok na svou osobu. Zváží žalobu na Křečky a obrátí se také na Sněmovnu. „Svoji agendu dělám dobře dva a půl roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ citoval Šimůnkovou server Seznam Zprávy.
Křečkův krok navíc přišel poté, co Senát na konci minulého týdne vyzval usnesením Křečka, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje úřad veřejného ochránce práv. Vyzval jej rovněž ke slušnému chování a respektu ke své zástupkyni.
“Považuji pana Křečka za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává ve své pozici. Jeho chování ke mně je po dobu dva a půl roku na hraně šikanózního chování. Jsem schopna to doložit,” vyjádřila se Šimůnková.
Představitelé vlády a parlamentu požadují po Křečkovi vysvětlení. Postavili se za zástupkyni ombudsmana, kterou oceňují odborně i manažersky. „Budu proto požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Zatím se to jeví jen jako msta za to, že má Monika Šimůnková jiné názory. To považuji v demokratické společnosti za nepřípustné,“ citoval server Seznam Zprávy předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. Veřejný ochránce práv odpovídá za výkon své funkce právě Poslanecké sněmovně.
Zástupkyně bez agendy
Zákon o veřejném ochránci práv stanovuje, že ombudsman může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že této možnosti nadále nevyužije.
„Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů,“ upřesnil ve svém vyjádření ombudsman.
Šimůnková se zaměřovala například na lidskoprávní agendu jako je monitoring úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agenda lidí omezených na svobodě. Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila Sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020.
Autor: pjk, foto: Kancelář Veřejného ochránce práv
Těmi “xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje úřad veřejného ochránce práv”, se myslí například to, že vyloučené lokality si vyrábějí Romové sami … viz:
“Vyloučené lokality vytvářejí hlavně jejich obyvatelé”
https://blog.aktualne.cz/blogy/stanislav-krecek.php?itemid=41919