Orlům královským se na Moravě daří. Majestátní dravec se rozrostl o sedm mláďat

Každé vyvedené mládě je úspěch a letos bylo takových úspěchů hned sedm.

Kriticky ohrožení orli královští se úspěšně rozrůstají. Na jihu Moravu letos vyvedli sedm mláďat. Jedná se zároveň o jedinou lokalitu v ČR, kde majestátní dravci hnízdí. Celkově ornitologové zaznamenali třináct párů. Největší hrozbou jsou pro ně pytláci a traviči.

O tom, že Morava má majestátního dravce nejen ve znaku, jsme už dříve psali v tomto článku.

Každé vyvedené mládě je velký úspěch

Orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Jeho populace na kontinentu nepřesahuje 4 tisíce hnízdících párů, podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. Páry ve státech Evropské unie ornitologové počítají na pouhé stovky.

„V České republice hnízdní populace letos poprvé přesáhla deset párů. Celkem jsme jich spočítali třináct. Každé vyvedené mládě považujeme za velký úspěch. Orel královský patří mezi naše nejvzácnější hnízdící dravce,“ vysvětlil David Horal, který se věnuje výzkumu a ochraně orlů královských v rámci České společnosti ornitologické.

Druhové jméno královský získal podle majestátního dvoumetrového rozpětí křídel a především díky bílým skvrnám na lopatkách připomínajícím královský hermelín. Jde o původně stepní druh, v České republice poprvé zahnízdil až v roce 1998. „Jedenáct párů si letos postavilo hnízda a z toho devět prokazatelně sneslo vejce. Šest párů nakonec úspěšně vyvedlo mláďata, kterých bylo celkem sedm,“ informoval Horal.

V loňském roce ornitologové zaznamenali na jihu Moravy devět párů. Tehdy bylo úspěšně vyvedeno šest mláďat. „Nejvíce mláďat bylo v roce 2016, kdy šest úspěšných párů vyvedlo dvanáct potomků,“ podotkl ornitolog. Dodal, že orli jsou velmi citliví na rušení lidmi, ať už jde například o lesníky, rybáře či turisty. Rušení hnízdícího páru často vede až k opuštění snůšky.

Ornitologové označují orly vysílačkami, takzvanými GPS-GSM loggery, aby měli přehled o jejich pohybu a mohli odhalit nebezpečí nebo úhyn. „Letos dostala vysílačku čtyři mláďata ze tří hnízd,“ upřesnil Horal.

Orel královský, jeden z nejohroženějších dravců v Evropě

Hrozbou jsou pytláci a traviči

Dospělí orli královští z moravské populace zpravidla zimují v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci ale odlétají na jih. Hrozbou pro všechny orly královské, ať už migrují nebo ne, jsou sloupy elektrického vedení a nelegální pronásledování, nejčastěji střelba a otravy. Například v prosinci 2019 přijala záchranná stanice v Buchlovicích orla královského se zlomeným křídlem, jehož nejpravděpodobnější příčinou bylo postřelení. Křídlo mu muselo být amputováno a pták zůstane trvale v lidské péči.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Ornitologové bojují s pytláky, střelci a traviči prostřednictvím terénní jednotky. Psovodka Klára Hlubocká a dva speciálně vycvičení psi preventivně navštěvují důležitá místa výskytu dravců, místa dřívějšího trávení a vyjíždějí na žádost policie či dalších institucí a také na ohlášení občanů.

Tým funguje v rámci projektu PannonEagle Life, jehož hlavním cílem je podpora populace orlů královských na Moravě, v Maďarsku, Rakousku, Srbsku a na Slovensku. Otravu orla královského u nás ornitologové prokázali před třemi lety, a to hned ve dvou případech.

Zdroj a foto: ČSO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*