Orlům se na Moravě daří, letos vyvedli jedenáct mláďat

Mládě orla královského nalezené letos na jihu Moravy

Moravská populace orla královského se v letošním roce opět rozrostla. Kriticky ohrožený dravec hnízdí výhradně na jihu Moravy, kde má celosvětově severozápadní hranici svého výskytu. Letos ornitologové napočítali čtrnáct páru, což je o jeden víc než loni.

Orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Jeho populace na kontinentu nepřesahuje čtyři tisíce hnízdících párů, podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. Páry ve státech Evropské unie ornitologové počítají na pouhé stovky. „V České republice jsme letos spočítali čtrnáct teritoriálních párů, všechny na Moravě. Každé vyvedené mládě považujeme za velký úspěch,“ řekl David Horal, který se v České společnosti ornitologické věnuje výzkumu a ochraně orlů královských.

Druhové jméno královský získal podle dvoumetrového rozpětí křídel a především díky bílým skvrnám na lopatkách připomínajícím královský hermelín. Jde o původně stepní druh, na Moravě poprvé zahnízdil až v roce 1998. „Od té doby pozorujeme postupný nárůst populace a osidlování dalších území. Minimálně jedenáct párů si letos postavilo hnízda a z toho devět prokazatelně sneslo vejce. Sedm párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata – celkem jedenáct,“ upřesnil Horal.

Vysílačky připnuté k orlům pomáhají sledovat jejich populaci

Vysílačky pomáhají se sledováním

Ornitologové označují mladé orly vysílačkami, takzvanými GPS-GSM loggery, aby měli přehled o jejich pohybu a mohli odhalit nebezpečí nebo úhyn. „Letos dostalo vysílačku pět mláďat ze tří hnízd – jednoho na Znojemsku a dvou na Břeclavsku, a to ve spolupráci Veterinární univerzity Brno a mezinárodního projektu Life Eurokite. Díky tomu víme, že aktuálně se jedno z mláďat nachází stále na jižní Moravě, tři ve východním Rakousku a páté v Maďarsku mezi jezerem Balaton a řekou Dunaj,“ popsal Horal.

V Ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko, ve které je orel královský jedním z předmětů ochrany, letos zahnízdil historicky nejvyšší počet těchto vzácných dravců. Šlo o celkem čtyři páry. Z toho tři páry tu nakonec úspěšně vyvedly šest mláďat.

Dvě nejbližší hnízda zaznamenali ornitologové na Břeclavsku. „Byla od sebe vzdálená jen asi 1200 metrů. Obě hnízdění byla úspěšná. Páry vyvedly jedno a tři mláďata. Prozatím nejmenší vzdálenost, o které víme, byla v roce 2012 na stejné lokalitě a bylo to pouhých 930 metrů,“ sděluje Horal.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

V loňském roce ornitologové zaznamenali na jižní Moravě třináct párů. Tehdy bylo úspěšně vyvedeno sedm mláďat. „Nejvíce mláďat bylo v roce 2016, kdy šest úspěšných párů vyvedlo dvanáct potomků,“ podotýká Horal. Dodává, že orli jsou velmi citliví na rušení lidmi, ať už jde například o lesníky, rybáře či turisty. Rušení hnízdícího páru může vést až k opuštění snůšky.

Otrávený orel královský, nalezený minulý rok na Hodonínsku

Největší hrozbou je člověk

Dospělí orli královští z moravské populace zpravidla zimují v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci ale odlétají na jih. Hrozbou pro všechny tyto vzácné dravce, ať už migrují nebo ne, jsou sloupy elektrického vedení či ublížení na zdraví od lidí.

Podle ornitologů je největší hrozbou pro orly právě člověk, který dravce vyrušuje při hnízdění anebo v některých případech dokonce cíleně zabíjí. Letos začátkem dubna byl nalezen nedospělý samec orla královského, kterého někdo otrávil karbofuranem.

“Po čtyřech letech se jedná o celkově třetí známý případ potvrzené otravy orla královského u nás. Naštěstí se nejednalo o ptáka v hnízdním páru, protože to by znamenalo, že je zničeno celé hnízdění. Pokud jeden z páru zahyne, zbylý partner již mláďata nezvládne vyvést sám,“ vysvětlil Horal.

Ornitologům proti pytlákům a travičům pomáhají psi, kteří vyhledávají otrávené návnady. Psovodka Klára Hlubocká a dva speciálně vycvičení psi preventivně navštěvují důležitá místa výskytu dravců a vyjíždějí na žádost veřejnosti. Tým funguje v rámci projektu PannonEagle Life, jehož hlavním cílem je podpora populace orlů královských v České republice, Maďarsku, Rakousku, Srbsku a na Slovensku.

Jen za minulý rok zaznamenali ornitologové na padesát nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017, kdy vznikla terénní psí jednotka, zdokumentovali přes sto případů. Za trávení divoce žijících ptáků byl dosud v České republice pravomocně odsouzen pouze jeden člověk.

Zdroj a foto: ČSO

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*