Ostrava chce prodat kritizovanou sochu Věry Špinarové

Věra Špinarová Ostrava socha
Socha Věry Špinarové v Ostravě

Ostravskou sochu Věry Špinarové od Davida Moješčíka, která byla v minulosti mnohými lidmi kritizovaná, chce městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz prodat v aukci. Obvod přikročí ke změnám postupu při umisťování uměleckých děl do veřejného prostoru. Zakázky by v budoucnu měly být přidělovány na základě odborných soutěží, ne konkrétním autorům. Informaci převzal server Aktuálně.cz z ČTK.

Městský obvod se chce zbavit nechtěné sochy

Socha zemřelé populární zpěvačky Věry Špinarové si záhy získala řadu kritiků, kterým se socha nelíbila. Proti takovému ztvárnění své matky se výrazně postavil i syn Adam. “Podařilo se nám zhruba po roce uzavřít smlouvu na prodej sochy, protože s panem Moješčíkem jsme zhruba půl roku diskutovali jednotlivé podmínky prodeje,” uvedl radní městského obvodu Lukáš Jansa.

Obvod by podle radního chtěl z prodeje sochy získat zpět náklady 680 tisíc korun na vznik a instalaci díla. Minimálně za tuto cenu by tak sochu chtěl prodat, což by se mělo promítnout do vyvolávací ceny. O podmínkách prodeje obvod jedná s aukční síní. “Byli bychom rádi, kdyby aukce proběhla v průběhu jarní aukční sezony,” uvedl Jansa. Kdyby se dílo nepodařilo prodat napoprvé, obvod by je zřejmě k prodeji nabídl znovu s upravenou cenou.

Další Moješčíkovo dílo, socha skladatele Leoše Janáčka zatím zůstane na Jiráskově náměstí. Podle Jansy se obvod s autorem shoduje, že by si socha zasloužila lepší umístění, v úvahu přichází například Městská nemocnice Ostrava, kde skladatel zemřel. Obvod ale nechce sochu přemisťovat, dokud bude jasné, jak takzvaný Kuří rynek bude v budoucnu vypadat.

Sochy bude vybírat i veřejnost

Umělecká díla by podle Jansy nově měla být do veřejného prostoru umístěna pouze po odborné soutěži. Radní dodal, že už tak postupují třeba u Památníku válečných veteránů, který má být v parku Čs. letců. Vyhlášena byla architektonická soutěž, ale napoprvé se nepodařilo najít odpovídající návrh. Soutěž se tak opakuje. Více by se měla do diskusí s odborníky zapojit i veřejnost.

Populární zpěvačku Věru Špinarovou (nar. 1951 v Pohořelicích) v březnu 2017 postihla zástava srdce při koncertu v Čáslavi. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde zemřela. Socha byla v Husově sadu umístěna v roce 2018.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*