Ostrava se postará o děti lidí z první linie. Kraj situaci nezvládl

Zdravotníci, policisté, hasiči... Lidé z první linie řeší, jak zajistit péči o své děti. Ostrava nabídla prostory v prázdných školách, kde se o děti postarají pedagogičtí pracovníci.

Ostrava nabízí od středy 14. října péči o děti zaměstnanců z první linie boje s koronavirovou pandemií. Město vyčlenilo několik škol s kapacitou pro stovky školáků. O poznání hůř jsou na tom střední školy, jejichž zřizovatelem je kraj.

Město pomůže rodičům z první linie

Druhá vlna koronaviru opět zasáhla do provozu škol. Ode dneška zůstávají doma nejen středoškoláci, ale také žáci škol základních. Opakuje se tak situace z jara a pravidlo “kdo je připraven, není překvapen”, teď platí víc, než kdy jindy.

V Ostravě se na podzimní vlnu koronaviru pořádně připravili. Vedená města zajistilo podporu distančního vzdělávání na základních školách. “Postaráno bude také o záchranáře a zdravotníky, jejich děti se budou od zítřka učit na ZŠ Ukrajinské, Březinově a Ostrčilově, aby rodiče mohli dál pomáhat. V tuto chvíli máme připravenu volnou kapacitu pro stovky školáků od šesti do deseti let,” uvedla náměstkyně ostravského primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Jedná se například o zaměstnance bezpečnostních sborů, městské policie, poskytovatelů zdravotních služeb, lékařů, orgánů ochrany veřejného zdraví a ozbrojených sil,
pracovníků sociálních služeb a dalších. Cílem je umožnit těmto lidem vykonávat práci, která souvisí s prevencí šíření nového koronaviru a léčbou osob, které onemocněly na covid-19.

Dětem se budou věnovat pedagogičtí pracovníci, družinářky a další zaměstnanci, a to podle možností jednotlivých zařízení. Program bude uzpůsoben dětem i jejich věkové skladbě. “S provozní dobou chceme vyjít vstříc požadavkům rodičů, čekáme ale na upřesňující informace. Vycházet bychom chtěli z jarních zkušeností, kdy bylo otevřeno od 7 do 18 hodin. V případě uzavření mateřských škol nabídneme hlídání také předškolním dětem,” doplnila Hoffmannová.

Kraj situaci nezvládl

Podle Hoffmannové ostravský magistrát už v létě obeslal všechny své školy v dotazníkovém šetření. Zjišťoval, co učitelům i žákům chybí, aby byli na podzim schopni zvládnout dálkovou výuku. Ještě před zahájením školního roku pak město vyhlásilo speciální program na podporu distančního vzdělávání.

Střední školy, jejichž zřizovatelem je kraj, jsou na tom ale o poznání hůř. Vedení Moravskoslezského kraje na přechod na distanční výuku uvolnil pouze tři a půl milionu korun.

Přečtěte si  Aktuální situace v povodí Moravy: Zlínský kraj hlásí až 69 mm, hladiny toků stoupají

“Je to zoufale málo. Pro srovnání jen vstupné zdarma na přecpanou Stezku Valašku mělo vyjít kraj odhadem na 9 milionů. Navíc doteď nevíme, zda a jak se vlastně peníze mezi střední školy rozdělily. Podle našich informací kraj žádný průzkum ve spolupráci se středními školami a učilišti neudělal,” kritizoval přístup kraje krajský zastupitel a ředitel základní školy v Opavě Arnošt Žídek.

“Obracejí se na nás zoufalí rodiče, kteří nemají výuku od monitorů jak zajistit. Řešíme třeba případ rodiny, kde budou mít od zítřka doma tři děti různého věku, které mají mít online výuku zároveň. Rodiče, kteří oba pracují na home office, nemají jak zajistit pět počítačů a dostatečnou kapacitu připojení,” popsal situaci Žídek.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


1 Comment

  1. Kraje jsou k ničemu a krize jejich nefunkčnost a zbytečnost jenom umocňuje. Katastrofální centralistický přístup je následující příklad : MZ rozdalo do nemocnic 50 ks plicních ventilátorů Corovent následujícím způsobem : Praha + Čechy 50 ks – Morava + Slezsko 0 ks. Morava funguje pouze jako česká kolonie a odrbávaná je dokonce už i na zdraví lidí. Nutně potřebujeme obnovu zemské samosprávy a do Prahy odevzdávat minimum z našich daní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*