Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi. Disidentovi, který založil legendární Divadlo Waterloo

Ivan Binar převzal čestné občanství z rukou ostravského primátora Tomáše Macury.

Vedení Ostravy rozhodlo o udělení čestného občanství Ivanu Binarovi. Ocenili jeho mimořádný umělecký přínos pro Ostravu i odvahu v době komunistického režimu.

Ivan Binar patří mezi významné osobnosti Ostravy šedesátých a sedmdesátých let, které svými aktivitami významně přispěly k boji za svobodu v době totalitního režimu. Během studií na ostravském Pedagogickém institutu se stal hercem Divadélka pod okapem, po jeho zániku pak jedním ze zakladatelů legendárního ostravského Divadelního klubu Waterloo.

Za normalizace byl odsouzen v procesu kriminalizujícím populární divadelní parodii Syn pluku a v letech 1972-3 vězněn na Borech. Po propuštění se živil dělnickými profesemi. V lednu 1977 podepsal Chartu 77. Po jejím podpisu odešel do emigrace, nejdříve do Vídně, později do Mnichova, kde působil léta jako redaktor Rádia Svobodná Evropa.

V devadesátých letech se z exilu vrátil do vlasti a pokračoval v rozhlasové práci. Byl zvolen předsedou Obce spisovatelů, je laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Oceněný Ivan Binar je autorem řady povídek, novel a románů, v mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života i díla.

Binar se zařadil mezi Bezruče či Masaryka

Návrh k udělení čestného občanství Ivanu Binarovi podal spolek Fiducia. Čestné občanství je nejvyšší formou ocenění města, poprvé bylo uděleno v roce 1935 prezidentu T. G. Masarykovi. Do současnosti bylo uděleno 71 oceněným, naposledy před pěti lety v roce 2017.

Udělení čestného občanství města je zaznamenáváno do Pamětní knihy města Ostravy a kopie listiny o udělení čestného občanství se ukládá v Archivu města Ostravy. Mezi oceněnými je například válečný veterána plukovník Mikuláš Končický, básník Petr Bezruč či tenista Ivan Lendl.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*