Ostrava zrušila oslavy osvobození, kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Oslavy osvobození Ostravy v minulých letech

Vedení Ostravy letos zrušilo oslavy osvobození Rudou armádou za II. světové války. Na konci dubna se nebude konat ani žádná pietní akce v Komenského sadech. Padlé připomene ekumenická bohoslužba v kostele.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury není v této situaci tradiční formát oslav vhodný. „Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií u Památníku Rudé armády,” napsal Macura na svém Twitteru.

“Úctu padlým tak letos vzdáme individuálním položením květin a ekumenickou bohoslužbou v kostele sv. Václava,“ upřesnil ostravský primátor.

Ostravští zastupitelé už dříve v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu rozhodli, že vypoví partnerské smlouvy s ruským Volgogradem i dlouhodobě okupovaným ukrajinským Doněckem.

rekonstrukce dobových bojů při 70. výročí osvobození Ostravy

Velká vzpomínková akce letos nebude

Památník Rudé armády v Komenského sadech je místem posledního odpočinku stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města za druhé světové války. Před koronavirovou pandemií se zde každoročně konaly velké vzpomínkové akce.

Samotnému osvobození Ostravy (tehdy Moravské Ostravy) předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která zabrala téměř dva měsíce. Stála život tisíců sovětských a stovek československých vojáků.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*