Ostravské Vánoce startují v sobotu, přinesou tradiční vánoční atmosféru i celou řadu novinek

Největší akce závěru roku v Ostravě je tady. Ostravské Vánoce odstartují již v sobotu 26. listopadu programem ke slavnostnímu rozsvícení živého vánočního stromu na Masarykově náměstí, a potrvají do 1. ledna příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na desítky bodů kulturního i doprovodného programu, chybět nebude Vyhlídkové kolo, Vánoční kluziště, adventní trhy, divadla i koncerty. Realizátor pro letošek slibuje také celou řadu novinek.


„Osobně se velice těším na adventní atmosféru, kterou si snad letos Ostravané budou moct užít naplno. Přípravy akce probíhají již od začátku tohoto roku a troufám si tvrdit, že si v pestrém programu najde opravdu každý návštěvník to své,“ říká primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a dodává: „Rád bych také vyzdvihl novinky, které pro letošní ročník s týmem realizátorů připravujeme. Ať už je to rozšíření programu o novou Řemeslnou scénu, jež vznikne v Husově sadu, speciální kabinu pro handicapované cestující, jíž nově nabídne oblíbené Vyhlídkové kolo nebo zcela nový vánoční fotopoint, díky němuž se zhmotní povedený industriální vizuál Ostravských Vánoc.“.

Bezmála dvou a půl metrová osvětlená zlatá hvězda, kterou ve svých dílnách vyrobila přesně dle vizuálu akce společnost HSF System, bude umístěna přímo na Masarykově náměstí, a společně s ozdobami na vánočním stromě bude v ulicích odrážet vizuální podobu Ostravských Vánoc, jež je typická svým industriálním podtextem.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Ostravských Vánoc proběhne v sobotu 26. listopadu od 17 hodin na Hlavní scéně na Masarykově náměstí. „Program odstartuje vystoupení dětí z Mateřské školy Dvořákova, následovat bude Dream Show k rozsvícení vánočního stromu z dílny Cirkusu Trochu Jinak a celý večer uzavře koncert Tomáše Savky s BigBandem Národního divadla moravskoslezského,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Pět scén s kulturním i doprovodným programem

Letos poprvé proběhnou Ostravské Vánoce hned na pěti scénách v centru města. Hlavní scéna bude tradičně umístěna na Masarykově náměstí, kde bude probíhat většina kulturního programu. Zároveň zde návštěvníci najdou oblíbené stánky s gastro sortimentem i dárkovým zbožím. Vánoční kluziště už druhým rokem vyroste na náměstí Dr. Edvarda Beneše (Klubová scéna) a jeho provoz zajistí společnost Sareza.

Program pro rodiny s dětmi tradičně ovládne Jiráskovo náměstí (Dětská scéna) a pozadu nezůstane ani
Prokešovo náměstí, kde znovu vznikne takzvaná Umělecká scéna. Novinkou letošního ročníku je pak takzvaná Řemeslná scéna, která vznikne v Husově sadu, a na jejímž programu, zaměřujícím se na řemesla a tradice, spolupracuje realizátor s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

Živý vánoční strom

Také letos bude mít Ostrava na Masarykově náměstí živý vánoční strom. Smrk omorika pochází z Žermanic a po osazení na místo bude vysoký zhruba 11 metrů. Převoz stromu i jeho instalaci na Masarykovo náměstí zajistí stejně jako v minulém roce společnost Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o.

“Strom pochází ze soukromého pozemku, vlastník si bohužel nepřeje být jmenován, ale smrk mu na pozemku již působil komplikace. Ohrožoval jeho majetek a vrůstal do rozvodné sítě elektrického napětí, majitel jej proto musel odstranit. Jsme velmi rádi, že nám jej nabídl pro Ostravské Vánoce a děkujeme za to,” vysvětluje Zuzana Bajgarová.

Z důvodu energetické situace bude letos strom v nočních hodinách zhasnutý. S ohledem na použití led osvětlení se nejedná o významné finanční úspory, přesto jsou považovány za důležité i ze symbolického hlediska. Svítit bude vždy do půlnoci a pak znovu od páté hodiny ranní. Stejně jako v minulém roce, bude i letos probíhat jeho pravidelná kontrola, která má zajistit bezpečnost návštěvníků.

„Výzdoba vánočního stromu bude zahrnovat téměř 1,5 km světelných řetězů, dále stovky baněk v několika velikostech. Vizuál Ostravských Vánoc, signifikantní hvězdu, strom a vánoční prasátko, pak bude na stromě odrážet 130 kusů speciálně pro naše potřeby vyrobených 2D ozdob ve zlaté barvě,“ doplňuje za realizátora Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky, s.r.o.

Přečtěte si  Advent v Uherském Hradišti nabízí zábavu pro všechny generace. Nebude chybět tradiční jarmark, hudební vystoupení nebo Mikulášský rej

Tématický program dle dnů v týdnu

Program Hlavní scény na Masarykově náměstí v rámci své dramaturgie zohledňuje širokou cílovou skupinu návštěvníků akce. I proto se realizátor Ostravských Vánoc rozhodl rozčlenit jednotlivé body kulturního programu do tematických dnů. „Vždy v úterý potěšíme návštěvníky, kteří podlehli trendu vaření, připravené jsou totiž kuchařské show s doprovodem cimbálové muziky. Středy budou patřit talkshow oblíbeného Petra Kubaly, který si bude přímo na Hlavní scéně povídat například s Petrem Jablonským, Lukášem Hejlíkem nebo Markétou Hrubešovou. Čtvrteční program ozvláštní zahraniční kapely, jež nám pod názvem Barevné Vánoce doporučili a v rámci skvělé spolupráce pomohli zajistit dramaturgové festivalu Colours of Ostrava,“ vysvětluje Miriam Lehocká.

V pátky večer na Hlavní scéně vystoupí kapely Zrní, Nedivoč nebo třeba Bára Zmeková. „Hned po nich bude vždy následovat DJ set, v jehož rámci na LED obrazovce promítneme záběry z uplynulého týdne Ostravských Vánoc, tedy atmosféru akce v průběžných aftermovies,“ doplňuje Lehocká. O víkendu dostanou prostor divadla a swingové kapely. Neděli pak jako vrchol adventního týdne rozezní koncerty pěveckých sborů a hlavních hvězd Vánoc. „Vystoupí Adam Ďurica, Pokáč, Martin Chodúra Ondřej G. Brzobohatý se saxofonistou Matoušem Kobylkou,“ uzavírá k programu Hlavní scény Lehocká.

Bezodpadové Ostravské Vánoce

Letos poprvé zkouší realizátor Vánoc v Ostravě zavést částečný bezodpadový systém vratných kelímků na horké nápoje o objemu 0, 2l. „Do oběhu vypustíme desítky tisíc vratných kelímků, na něž bude stanovena záloha ve výši 50 korun. Kelímky budou k dispozici u všech prodejců horkých nápojů a ve všech těchto stáncích si je budou moct návštěvníci také vyměnit, resp. vrátit,“ vysvětluje Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka, s.r.o. Část kelímků bude potištěna přímo grafickým vizuálem Ostravských Vánoc, realizátor tedy předpokládá, že si některé kelímky návštěvníci ponechají jako suvenýr.

Provoz trhů a doprovodného programu mezi svátky

Kulturní program na Hlavní scéně sice skončí v pátek 23. prosince, nicméně některé stánky s gastro sortimentem garantují provoz i po Štědrém dnu. „Většina stánkařů ukončí svůj provoz s posledním vystoupením na Hlavní scéně, ale i tak se našlo několik prodejců, kteří jsou ochotni provozovat svůj stánek i mezi svátky, a tak věříme, že budou Ostravané potěšeni a do centra města zavítají,“ doplňuje Šumbera s tím, že podrobnosti o prodejní době jednotlivých stánků najdou návštěvníci na webu Ostravských Vánoc.

V provozu zůstane až do 1. ledna také Vánoční kluziště. To přivítá milovníky bruslení pod širým nebem každý den od 26. listopadu. Vyhlídkové kolo se bude točit až do 2. ledna, avšak na Štědrý den bude mimo provoz.

Organizátorem Ostravských Vánoc 2022 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci již druhým rokem svěřilo společnosti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu od 26. 11. 2022 do 1. 1. 2023. Veškeré informace o programu a partnerech akce najdete zde.

Autor: red Zdroj a foto: Ostravské Vánoce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*