Ostravští hulmani zamířili do Polska, založí nový chov

Hulmani z Ostravy se zabydlují v novém domově v Zoo Chorzów.

Zoo Ostrava darovala šest hulmanů posvátných do zoologické zahrady v hornoslezském městě Chorzów, kde tyto opice dosud nechovali. Dvě dospělé samice a jejich čtyři mláďata už se v novém domově zabydlují.

V Zoo Chorzów, kde dosud hulmany nechovali, založí ostravské opice novou chovnou skupinu. Do svého nového domova dorazila zvířata v pořádku. “Kromě zvířat samotných si od nás polští chovatelé odvezli i všechny důležité informace – složení krmné dávky a také řadu chovatelských zkušeností našich kolegů. Chovatelé jsou i nadále v kontaktu pro další případné konzultace,“ uvedl ředitel ostravské zoo Jiří Novák.

Přesun zvířat z Ostravy do Chorzowa proběhl na doporučení koordinátora Evropského chovného programu. Kromě toho bylo dalších deset samců převezeno do Zoo Lodž. Všechna zvířata byla poskytnuta bezplatně v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami.

Cílem těchto programů je přispět k zachování biologické rozmanitosti a ochraně ohrožených druhů zvířat. Proto je důležité dlouhodobě udržet stabilní a geneticky variabilní populaci chovaných druhů v lidské péči. Díky této spolupráci se zvyšuje šance udržet zvířata v dobré kondici,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Ostrava držela hulmanský rekord

V březnu letošního roku žilo v ostravské zoo 37 hulmanů posvátných, což byl historicky nejvyšší počet těchto primátů v jedné zoo na světě. Nyní zde zůstala skupina čítající 21 jedinců, stále se ale jedná o rekordní počet.

Jak se hulmanům v novém prostředí daří, se dnes zajel podívat primátor Tomáš Macura, náměstkyně Kateřina Šebestová i Jiří Novák. V doprovodu primátora partnerských Katovic a dalších představitelů samosprávy i ředitele Zoo Chorzów se zástupci města Ostravy seznámili se zdejší zoologickou zahradou.

Hulman posvátný se vyskytuje v tropických a subtropických lesích i v lidských sídlech. Hulmani se sdružují do společných skupin vedených samcem, ve kterých však nevládne přísná hierarchie. Skupiny čítají i přes sto zvířat. V hinduistických oblastech je hulman ztělesněním Hanumana, boha s opičí tváří, a lidé mu prokazují úctu.

Zdroj a foto: Zoo Ostrava, město Ostrava

Související články

Přečtěte si  Na chodnících v Ostravě byly položeny další Stolpersteiny. Kameny připomínají konkrétní oběti holocaustu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*