Otec genetiky dostal k narozeninám MendelBox. Infostánek ukáže Mendelův přínos

Již za dva roky si připomeneme 200. výročí od narození Gregora Johanna Mendela. Než však vypuknou velkolepé oslavy, dostane světově proslulý „otec genetiky“ jeden dárek s předstihem. MendelBox – univerzální infostánek, který bude v průběhu dvou let zvát veřejnost nejen k oslavám jubilea, ale zejména bude místem, kde se lidé dozvědí, jaký odkaz v podobě genetických objevů tento slavný Moravan zanechal.

Odhalení MendelBoxu je jedním z dárků, které Brno slavnému vědci letos věnuje. V tomto prostoru se bude na veřejných akcích odehrávat populárně-naučný program, jehož cílem bude přiblížit aktuální genetický výzkum, ať už na rostlinném nebo lidském genomu. Brňané a návštěvníci města tak budou mít šanci potkat se například tváří v tvář s vědci, kteří se podílí na odhalování faktů o koronaviru, diabetu, Alzheimerově chorobě, šlechtění vinné révy, dřevin i o úbytku včel v přírodě nebo odkrývají nové informace o genetice zvěře.

O tom, co konkrétně se bude v mobilním infostánku odehrávat, budou rozhodovat jednotliví partneři, kteří se k Mendelovu odkazu hlásí. V prvních měsících bude box k vidění na veřejných akcích v Brně jako například Festival vědy, začátek akademického roku Mendelovy univerzity v Brně, Mendelovy dny Masarykovy univerzity a další.  

Smyslem je ukázat vliv Mendela na současnou vědu

MendelBox je první vlaštovkou vzájemné spolupráce významných brněnských institucí hlásících se k Mendelovu odkazu. Na tomto místě tak budeme mít prostor věnovat pozornost všem rovinám této renesanční osobnosti – od duchovního, genetika a vědce, až po meteorologa, astronoma, včelaře nebo bankéře. Naším cílem však není vzpomínat na Mendela pouze jako na historickou postavu. Smyslem je ukázat jeho vliv na současnou vědu, kam to jeho následovníci dotáhli a kam směřují,“ uvedl dosavadní koordinátor projektu Mendel +2022 za město Brno Jiří Dušek.

Do přípravy na společné oslavy v jubilejním roce 2022 se zapojily například všechny klíčové univerzity (Masarykova univerzita, Mendelova univerzita i Vysoké učení technické), Augustiniánské opatství, město Brno, Jihomoravský kraj, Moravské zemské muzeum, Ministerstvo kultury České republiky, VIDA! science centrum a další vědecké a vědecko-popularizační instituce.

Mendel je dobrá značka

Cílem bude nejen osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi obyvateli regionu, ale zejména využití světového potenciálu značky „Mendel“. Toto jméno přitahuje miliony lidí po celém světě – od nositelů Nobelových cen až po turisty vyhledávající historické památky,“ dodal Marek Fišer, radní pro oblast kultury.

Přečtěte si  Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně chce vzbudit zájem žáků a studentů o technické obory

V Brně se tak již nyní připravují významné světové konference a setkání na téma budoucnosti rostlinné i lidské genetiky. Kromě akcí cílených na odborníky se v moravské metropoli uskuteční i řada happeningových akcí a populárně-naučných pořadů.

Autor: red Zdroj a foto: Brno.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*