Otevření tajuplných vodojemů v Brně se blíží, část zpřístupní už letos

Vodojemy na Žlutém kopci v Brně budou sloužit jako atraktivní turistický cíl. Tajemné prostory čeká rekonstrukce za více než 130 milionů korun. Vedení města získalo povolení a vybralo zhotovitele.

První prohlídky jednoho ze tří vodojemů na Žlutém kopci proběhly v červenci 2020, tehdy ještě v provizorních podmínkách. Projekt jejich zpřístupnění veřejnosti se od té doby výrazně posunul. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové se návštěvníci do vodojemů dostanou už letos.

„Projekt postupuje vpřed mílovými kroky – před rokem jsme vybrali projektanta, pana architekta Davida Prudíka, dnes už předáváme staveniště zhotoviteli. První dva vodojemy prozkoumají návštěvníci už letos na podzim. Pokud budou k dispozici finanční prostředky, tak by se kompletní areál s odpovídajícím zázemím pro návštěvníky mohl otevřít příští rok,“ informovala primátorka.

Stávající památkově chráněný domek hlídače bude řemeslně rozebrán, na místě nejdřív vznikne suterén a následně replika původního domku, kde bude umístěna recepce a pokladna. K ní se přistaví nové hygienické zázemí pro veřejnost a personál. Z recepce povede dolů schodiště a výtah pro invalidy, na které navážou dvě podzemní chodby do vodojemu číslo 1 a do dvoukomorového vodojemu 3. Do posledního vodojemu se pak bude vcházet po schodišti z povrchu.

Velkou proměnu čeká i blízké okolí. Chystá se úprava stávajícího parkoviště, nová příjezdová komunikace, venkovní osvětlení, sadové úpravy nebo vybavení vnějších ploch mobiliářem, tedy lavičkami či koši. “Nad vodojemy v podstatě vznikne nový městský parčík, který bude minimálně přes den veřejně přístupný. Takových zelených oáz pro relaxaci Brňáků není v centru města nikdy dost,” dodala Vaňková.

Zájem projevil i Hollywood

Podle náměstka primátorky Jiřího Olivy chtělo vedení města zachovat tajemnou atmosféru podzemních prostor, proto zvolilo citlivý přístup k památce. „Zpočátku se zdálo, že je prakticky nemožné splnit požadavky orgánů památkové péče, která požadovala co nejmenší zásahy do památky, a hasičů, kteří opakovaně poukazovali na vše, co musí splňovat požárně bezpečnostní řešení. Nejsložitější bylo technicky vyřešit vstupy, protože každý z objektů musí mít kvůli bezpečnostním normám minimálně dva,” uvedl náměstek primátorky.

Záměr počítá s pravidelným návštěvnickým provozem i menšími kulturními akcemi a filmovým natáčením. O něj už projevili zájem filmaři z Hollywoodu. “Město získá nový a velmi atraktivní cíl nejen pro víkendové vycházky, ale také pro turisty. Jsem přesvědčený, že co do atraktivity se tyto podzemní dómy zařadí po bok takových lákadel jako je vila Tugendhat nebo hrad Špilberk,“ doplnil Oliva.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Otevřeme už letos

Ve výběrovém řízení, které město vyhlásilo v lednu, nabídla nejvýhodnější cenu Společnost pro opravu brněnských vodojemů složená z firem ARCHATT a FIRESTA-Fišer. Práce provede za 133 milionu korun. „Celkové náklady jsou nakonec bohužel větší, než se původně předpokládalo, ale díky obrovskému zájmu jak návštěvníků, tak filmařů se investice určitě vyplatí. Oba dva cihlové vodojemy – tedy ty nejatraktivnější prostory – budou plně zpřístupněny již za půl roku,“ dodal náměstek primátorky.

Vedení Brna chce, aby byly vodojemy co nejdříve přístupné, proto realizaci zakázky vypsala na dvě etapy. V první z nich, která teď začíná, se budou rekonstruovat vodojemy číslo 1 a 2. Podle smlouvy má být etapa ukončená do pěti měsíců.

“Stavební práce na třetím vodojemu pak budou probíhat už za provozu prvních dvou. Práce na druhé etapě začnou na základě výzvy města, lhůta pro dokončení bude činit dvanáct měsíců od tohoto kroku,” upřesnil radní pro oblast investic David Grund

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*