
Jednoho ze tří luňáků červených z jihu Moravy, kteří byli od začátku roku otráveni, se podařilo díky včasnému zásahu zachránit. Ohrožena jsou i další zvířata včetně psů, oblast patří k dlouhodobě problematickým. Informaci uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO).
Včasný zásah zachránil kriticky ohroženého luňáka
„Přiotráveného, ale ještě živého, luňáka našla turistka a nahlásila nález pracovníkům CHKO Pálava, kteří mě následně telefonicky požádali o radu. Bylo nutné urychleně podat protijed Atropin a dopravit luňáka do záchranné stanice. Díky včasnému zásahu a následné kvalitně poskytnuté péči v Záchranné stanici pro dravé ptáky Rajhrad byl luňák zachráněn. Před vypuštěním do volné přírody dostal vysílačku, která slouží k monitoringu jeho pohybu a k odhalení případného nebezpečí,“ popsala záchrannou akci psovodka Klára Hlubocká, která se v terénu specializuje na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.
V problematické oblasti se každý rok nacházejí otrávení ptáci
Oblast Pálavy na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, ČSO tu každoročně zaznamenává otrávené ptáky. „Letos jsme například na jedné lokalitě na Břeclavsku našli 5 zabitých kání lesních najednou. Ale bohužel je to jenom kapka v moři všech případů, ke kterým naše terénní jednotka vyjíždí. Počet otrav ani v době koronavirové krize rozhodně neklesá,“ uvedla Hlubocká.
Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protijedu Atropinu.
Ornitologové předávají případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos ornitologové předali policii už 14 případů. Loni to za celý rok bylo 24 případů.
Zdroj a foto: ČSO
Buďte první kdo přidá komentář