Pandí samci z Olomouce se nepohodli, zasahovat museli hasiči

François a Gérard jsou dva samci pandy červené, kteří do olomoucké zoo přicestovali z Francie. Několik měsíců to vypadalo na poklidnou domácnost. Před pár dny však mezi nimi došlo k hašteření, které vyústilo v útěk jednoho z nich. Zpět se ho podařilo dostat až přivolaným hasičům.

Nevinné hašteření totiž vedlo k upevnění dominantního postavení jednoho ze samců. Svého pandího kamaráda se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu souhrou několika dalších okolností i podařilo. Podle vedení zoo se jednalo o nešťastnou náhodu. Ve včerejších odpoledních hodinách zasahovali na místě hasiči, aby pandu, která našla azyl ve výběhu kamzíků, dostali z vrchních pater stromu dolů.

“Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala asi hodinu. Zaměstnanci zoo stáli pod stromem s nataženou plachtou,” uvedl ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Samce podle něj nebylo i přes veškerou snahu možné dostat dolů, nakonec bylo použito vodní dělo.

Gérarda přesvědčilo až vodní dělo

“Chtěl bych z tohoto místa hasičům poděkovat. Díky jejich nejen obětavé, ale bezmezně profesionální práci má dnes náš útěkář zase domov. Prozatím sice provizorní, jelikož dojde k úpravám jeho výběhu tak, aby v něm našel bezpečí. Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku,” dodal Habáň.

Oba samci přijeli do Zoo Olomouc 18. května z Francie, konkrétně z Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se 9. června 2020 narodili.

Panda červená se vyskytuje v nadmořských výškách od 2000 m n. m., ale i převyšujících 4000 m n. m. Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na 10 000 jedinců a jejich stavy stále klesají. Nejvíce je ohrožena ztrátou přirozeného prostředí – odlesňováním a pytláctvím. Svým vzhledem připomíná spíše mývala než medvěda. Vyvinul se u ní „šestý prst”, který jí slouží k lepšímu úchopu větví. Živí se zejména listím bambusu podobně jako její známější jmenovec. Pochutná si však i na zelenině, ovoci a trávě, či vejci. Pandy se dorozumívají specifickou vokalizací, která evokuje kvičení. Dožívají se až 14 let.

Přečtěte si  Olomoucký kraj připravuje změnu systému fungování dětských domovů. Děti se mají dočkat skutečného „domova“

Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*