Papouščí zoo v Bošovicích vydala vlastní poštovní známky, potěší nejen sběratele

Papouščí zoo Bošovice

Jediná papouščí zoo v Evropě se nachází v Bošovicích na jihu Moravy. Mezinárodní den ptactva 1. dubna oslavila vydáním originálních poštovních známek a obálek. Limitovaná edice známek představuje aršík osmi kusů samolepicích známek s kresbami. Platí jak v ČR, tak po celé Evropě či zámoří.

Originální edice nese název Nejvzácnější papoušci světa v chovu Zoo Bošovice. Na aršících jsou kresby arů kaninda, amazoňanů nádherných či kognů smaragdových jižních. Vedení papouščí zoo upozornilo, že k prodeji je pouze 1250 aršíků těchto známek.

Vydání známek iniciovala Odborná společnost Fauna-Flora při tuzemském svazu filatelistů, která dostala k dispozici polovinu nákladu aršíků. Druhá polovina je v prodeji přímo v Papouščí zoo Bošovice, přičemž cena za aršík se sešitkem s logem zoo je 650 korun, bez sešitku pak za 600 korun.

Vedle známek připravila Odborná společnost Fauna-Flora s Papouščí zoo Bošovice také pamětní obálky se stejnými kresbami jako na známkách, opatřené známkami se stejnou kresbou a poštovním razítkem s datem vydání 1. dubna 2022. Celkem bylo vydáno čtyřicet sad pamětních obálek po osmi kusech, cena jedné sady je 2000 korun.

A do třetice vznikly ještě Cartes Maximum, opět v nákladu čtyřiceti sad po osmi kusech za cenu 2500 korun, které jsou rovněž opatřeny razítkem s dnem vydání. Cartes Maximum jsou takzvané analogické pohlednice, u kterých je známka umístěná na obrazové straně, nikoli na straně určené pro adresu a samotný text určený adresátovi.

Papouščí zoo je mezi prvními s vlastní známkou

Autorem kreseb na známkách a obálkách Papouščí zoo Bošovice je Vladimír Rimbala. Podle filatelistů jde teprve o druhou zoologickou zahradou na Moravě, která se takto může pochlubit svými chovatelskými úspěchy. Už dříve se pro tuto aktivitu rozhodla Zoo Jihlava. Mezi soukromými zahradami je bošovická zoo vůbec první.

Zakladatel papouščí zoo Vlastimil Škrhák vydal již za komunismu vlastní korespondenční lístek s perokresbou arů. Další dva korespondenční lístky zoo s fotografiemi amazoňana nádherného a kogny smaragdového jižního následovaly přede dvěma lety.

Zdroj a foto: Papouščí zoo Bošovice

Související články

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*