Mezinárodní architektonická soutěž “Ostrava Towers Complex” rozhodne o podobě moderní výškové budovy v centru Ostravy. Pět renomovaných architektonických studií, které mají zkušenosti s návrhy staveb v globálních metropolích a mají za sebou řadu úspěchů v podobných soutěžích, potvrdilo svou účast.
Soutěžní návrhy musí být odevzdány do 5. února 2024, v průběhu března pak porota rozhodne o vítězi architektonické soutěže nazvané „Ostrava Towers Complex“. Jednotlivé návrhy bude hodnotit porota složená z významných osobností architektury:
- Ing. arch. Eva Le Peutrec, česká rodačka momentálně žijící v Nové Kaledonii, jejíž doménou jsou mrakodrapy a jiné výškové objekty. Na kontě má přes 140 významných projektů a svůj první mrakodrap vyprojektovala v šestadvaceti letech v Šanghaji.
- prof. Ing. arch. Michal Sedláček, Ph.D. z Ústavu architektury Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně se zkušenostmi s projektováním mrakodrapů v USA, Asii i na Blízkém východě.
- Ing. arch. Jan Magasanik, vedoucí architekt světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku, který spolupracoval na více než 70 projektech ve 28 zemích světa. Studio BIG v roce 2022 vyhrálo soutěž na Vltavskou filharmonii v Praze.
- Mag. Arch. MgA. Jakub Klaška, ARB z věhlasného ateliéru Zaha Hadid Architects, ve kterém působí již od roku 2010, navrhl například populární projekt Masaryčka v Praze.
- Ing. arch. David Kotek, ostravský architekt a spoluzakladatel PROJEKTSTUDIA, jehož rukopis nese řada regionálních staveb. Mnohé z jeho návrhů byly oceněny v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje. Za své projekty získal také několik ocenění v prestižní tuzemské soutěži Grand prix architektů.
- Ing. arch. Tomáš Bindr, druhý z architektů s největší vazbou na ostravský region a jeden z vedoucích architektů studia Atelier 38.
V porotě působí kromě nezávislých členů z řad architektů také tři zástupci investora – partner a zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring, člen představenstva Jakub Nosek a marketingový expert RT TORAX Jindřich Vaněk. „Vybraná zahraniční studia a renomovaní architekti v porotě jsou pro nás zárukou, že soutěž bude mít vysokou úroveň. Chceme v Ostravě postavit stavbu světového formátu a velice se těšíme na návrhy, které nás k tomuto cíli posunou,“ uvedl za RT TORAX Tomáš Häring.
Předsedou poroty byl na ustavujícím zasedání zvolen profesor Michal Sedláček, odborník s mezinárodním renomé, jenž v minulosti působil jako ředitel Kanceláře architekta města Brna a má se soutěžemi tohoto typu nejvíce zkušeností. Investor dále počítá s přizváním řady expertů specializujících se na takto významné stavby.
Součástí soutěže bude workshop, který poskytne soutěžícím zpětnou vazbu k rozpracovaným projektům
Součástí architektonické soutěže je workshop, který se uskuteční 5. prosince 2023 za účasti investora, porotců, přizvaných expertů a zástupců města Ostravy. „Půjde o individuální setkání s jednotlivými studii, při nichž architekti dostanou zpětnou vazbu na své rozpracované projekty. Věříme, že diskuse za přítomnosti všech zainteresovaných stran přinese důležité podněty, které přispějí ke zdárnému výsledku celé soutěže a vítěznému návrhu, jenž bude splňovat všechny požadavky a nároky na tuto unikátní výškovou stavbu,“ vysvětlil Tomáš Häring.
Na uspořádání a podmínkách architektonické soutěže se investor dohodl s vedením města Ostravy. Předmětem soutěže je kromě samotné stavby také návrh veřejných prostranství v dané lokalitě i propojení nové budovy s přilehlým okolím včetně plánovaných tras pro pěší a cyklisty. „Rozvoj území Nová Karolina patří mezi dlouhodobé priority vedení města a projekt výškové budovy je dalším významným krokem v tomto úsilí. Navíc je to jedinečná příležitost, jak Ostravu obohatit o špičkovou architekturu světového formátu,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.
Architektonická soutěž proběhne v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. Schválené podmínky soutěže neumožňují zveřejnit jména účastnících se studií do doby, než budou vyhlášeny výsledky. S vybraným architektonickým studiem budou poté následovat další fáze projektování a povolovacích řízení. Zahájení stavby je plánováno na rok 2028, předpokládány termín dokončení a zahájení provozu pak do roku 2032.
Autor: red Zdroj a foto: Město Ostrava
Soutěž o největšího pindíka se nám ve zdejším společném státě Čechů, Moravanů, Slováků, Ukrajinců, Bělorusů, Vietnamců, Poláků, Slezanů, Japonců, Židů, Němců, Romů, Cikánů, Sintů a dalších pěkně rozbíhá 🙂 Zítra máme Den válečných veteránů a současně první košt Svatomartinských vín… V Brně a ostatně i mnohde jinde už tradičně 11. 11. v 11:11. Někdejší levičácký primátor Onderka, narozený taktéž 11.11. si nechal, kromě supermoderního orloje ve tvaru černého a lesklého dělostřeleckého granátu na tzv. Svoboďáku, nechal postavit “svůj” 111 m vysoký mrakodrap dobře viditelný na příjezdu od Hodonína, Břeclavi a samozřejmě od Vídně. Říká se, že aby byla dodržena výška magických 111 m a současně byly splněny požadavky letového provozu v ose letiště Brno-Tuřany, byla pro mrakodrap vyhloubena několikametrová terénní úžlabina – nevím, co je na tom pravdy 🙂 Nyní ve státě největší pindík má tedy bývalý brněnský primátor Onderka a v roce 2032 jej má v Moravské Ostravě dohnat (“a předehnat”, jak kdysi slibovali komunisté) ostravský primátor Dohnal. Zvolili si tam primátora s přiléhavým příjmením. Problém však vidím v tom, že nakonec bude muset být největší piondík samozřejmě ve staroslavné matičce Praze, tam se má přece “sláva hvězd dotýkat”. Jen se obávám, aby se ten pražský pindík, samozřejmě o poznání větší a luxusnější, než ony dva pindíky moravské, nestavěl za veřejné peníze nás všech, přinejmenším tzv. infrastruktura kolem něj, dvě nové stanice metra atp.