Pivovar Vyškov dovařil. Město se vložilo do jednání o osudu areálu

Vyškov pivovar
Vyškovský pivovar už tři roky nevyrábí. Jaký bude jeho další osud?

Patří k neodmyslitelným symbolům města, je s ním historicky spjatý, konala se v něm celá řada kulturních akcí. Řeč je o pivovaru ve Vyškově v jihozápadní části Hané. Areál ovšem zeje prázdnotou, výroba dávno stojí. Město tak chce být u jednání o dalším osudu areálu, informovalo o tom v úterý v tiskové zprávě.

Nájemce na jaře roku 2017 zastavil výrobu a následoval vleklý soudní spor mezi ním a majitelem nemovitostí, společností Jihomoravské pivovary, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Nájemce měl totiž čelit stovkám reklamací na dodané pivo, za čímž měla být závada na konzervační technologii pasterace, která měla vzniknout ještě před samotným pronájmem.

Město chce zvrátit osud pivovaru

„Na základě informací od vyškovského senátora Ivo Bárka víme, že soudní spor skončil, respektive jeho část. Informace o dalším osudu areálu se k nám ovšem dostávají pouze zprostředkovaně. Množí se dotazy zastupitelů stejně jako obyvatel města. Chceme do osudu areálu vstoupit a ovlivnit jej ve prospěch našeho města,“ potvrdil starosta Vyškova Karel Jurka.

Ministra zemědělství Miroslava Tomana proto požádal o setkání. „Město s areálem jako takovým nemělo nikdy nic společného. Rozkládá se nicméně na strategickém místě, k městu jednoznačně patří, pochopitelně nám tak jeho další osud není lhostejný. Ostatně v loňském roce jsme se již o možnostech získání areálu informovali na schůzce s předsedou představenstva Jihomoravských pivovarů Jaromírem Žáčkem. Ve věci budoucího majetkového řešení a dalšího využití areálu proběhne ještě v květnu první schůzka na ministerstvu,“ přiblížil starosta Jurka s tím, že je nutné být ve věci aktivní.

Místostarosta Vyškova Roman Celý v souvislosti s tím připomněl jiný vyškovský objekt. „Chceme se vyvarovat osudu obdobných areálů, které skončily neslavně. Příkladem může být Posádkový dům armády,“ uvedl místostarosta Celý.

Původní Arcibiskupský pivovar ve Vyškově vznikl z nařízení olomouckého biskupa Karla z Lichtenštejna už v roce 1680. Několikrát měl namále. Před posledním nájemcem (k podpisu smlouvy došlo v roce 2011) byl provoz dlouhodobě ztrátový. Po slibném rozjezdu se ale firmě přestalo dařit. V polovině roku 2017 už pivo z Vyškova z obchodů a hostinců zmizelo.

Zdroj: Město Vyškov, foto: sirius-opava.cz

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*